Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

F-16 sygnałem, że terror Putina legł w gruzach

Pojawienie się samolotów F-16 na Ukrainie będzie sygnałem, że rosyjski terror przegrał - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wyraził przekonanie, że ukraińscy piloci bardzo dobrze opanują obsługę tych maszyn.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
president.gov.ua

Prezydent podkreślił, że Kijów "robi wszystko", by doprowadzić do jak najszybszego pojawienia się na ukraińskim niebie nowych samolotów z ukraińskimi pilotami na pokładzie.

Jak dodał, ten krok powiększy ukraińskie możliwości obronne. "Bo tylko z silnymi samolotami system obrony powietrznej staje się pełnowymiarowy" - zaznaczył szef państwa na nagraniu opublikowanym w komunikatorze Telegram.

"A z drugiej strony - pierwszy ukraiński F-16 stanie się jednym z najsilniejszych sygnałów od świata, że Rosja przez jej agresję będzie tylko tracić: będzie słabsza, będzie stawać się coraz bardziej odizolowana. To będzie sygnał, że rosyjski terror przegrał, a nasz świat, który oparty jest o szacunek wobec niepodległych narodów i wobec prawa narodów do samodzielnego obierania swojej ścieżki, przetrwał"

– kontynuował prezydent.

Zełenski zapewnił, że Kijów przygotuje "całą potrzebną bazę", by "lotnicze przejście odbyło się jak najszybciej i skutecznie".

"Nasi wojskowi już udowodnili, że mogą opanować obsługę współczesnej broni tak dobrze, jak nawet od nas nikt nie oczekiwał. Jestem pewien, że z samolotami będzie tak samo pomyślnie" - powiedział Zełenski.

Prezydent poinformował, że przeprowadził w środę naradę z dowództwem. Zaznaczył, że w ostatnim czasie Rosja zaczęła zmieniać taktykę i coraz częściej prowadzi ataki z wykorzystaniem różnego rodzaju rakiet i bezzałogowców.

Zełenski podsumował, że łącznie przeciwko Ukrainie Rosja zastosowała już ok. 1160 irańskich dronów bojowych Shahed, a prawie 900 z nich udało się strącić ukraińskim obrońcom. 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo