Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

„Co mamy robić?” - Rosjanie wciąż zajmują elektrownię atomową. Za zakładników biorą ludność cywilną

Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej znajduje się do 500 rosyjskich żołnierzy 50 sztuk ciężkiego sprzętu - podał minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko w rozmowie z portalem informacyjnym RBK. Tymczasem, wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że wojsko rosyjskie masowo bierze do niewoli cywilów ukraińskich, w tym dziennikarzy, wolontariuszy, duchownych

Zdjęcie ilustracyjne
Autorstwa Ralf1969 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7343361

- Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pozostaje bez zmian. Rosjanie są tam fizycznie obecni. Na terenie elektrowni znajduje się od 300 do 500 żołnierzy i około 50 jednostek ciężkiego sprzętu

 - powiedział Hałuszczenko.

Minister przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Rosjanie wycofali się z elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

"Pojawiły się informacje, że było to jak wyjście tatarskiej ordy, która zabrała wszystko – od widelców po komputery. W najbliższych dniach zobaczymy, co tam zostało"

– podsumował szef ukraińskiego resortu energetyki. 

Z kolei wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że rosyjskie wojska biorą do niewoli cywilów. To ich nowy sposób na "walkę"?

"Wśród zakładników jest wielu cywilów. Są to merowie miast, dziennikarze, wolontariusze, duchowni, kobiety, które były sprzedawczyniami - po prostu ludzie, którzy nigdy nie mieli broni w ręku" - powiedziała Wereszczuk.

Ludzie ci - dodała - zostali wzięci na zakładników, a Ukraina "nie ma na kogo ich wymienić". Przypomniała, że konwencje genewskie nie pozwalają na wymianę wojskowych na cywilów.

"Co mamy robić? Jesteśmy przecież krajem cywilizowanym, nie jesteśmy piratami ani terrorystami. Nie możemy porywać cywilów" - powiedziała wicepremier.

Zaapelowała do organizacji międzynarodowych, by pomogły Ukrainie wywrzeć presję na Rosję w celu zwolnienia przetrzymywanych. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo