Były mer Chersonia jeńcem wojennym

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potwierdził, że uprowadzony w 2022 roku przez Rosjan Ihor Kołychajew, mer Chersonia na południu Ukrainy, ma status jeńca - podał w niedzielę portal Suspilne. Informację tę otrzymał od MKCK syn mera, Swiatosław Kołychajew.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

"Skontaktowałem się z Czerwonym Krzyżem. Powiedziano mi, że strona rosyjska dodała mojego ojca, Ihora Kołychajewa, do listy jeńców i znajduje się on na terytorium Federacji Rosyjskiej" - powiedział syn mera.

Jak podkreślił, nie wie, gdzie dokładnie jest jego ojciec i jaki jest stan jego zdrowia.

Ihor Kołychajew został aresztowany, najprawdopodobniej w celu stłumienia oporu wobec okupacji rosyjskiej. Chersoń był okupowany od początku marca 2022 roku, jednak Kołychajew - mer lojalny wobec władz w Kijowie - pozostał w mieście. Argumentował, że wypełnia w ten sposób swoje zobowiązania wobec wyborców.

O uprowadzeniu Kołychajewa jego współpracownicy poinformowali w czerwcu 2022 r. Kilka miesięcy później, w listopadzie 2022 r. Chersoń został zajęty przez armię ukraińską, gdy wojska rosyjskie wycofały się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Chersoń #Ukraina #uprowadzenie #jeńcy wojenni

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo