Z OSTATNIEJ CHWILI
"Anatomia upadku" Justine Triet otrzymała Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu • • •

Bayraktary będą produkowane na Ukrainie. Ogromna inwestycja Turków

Turecka firma Baykar, produkująca drony bojowe Bayraktar TB2, zainwestuje ok. 100 mln USD w trzy projekty na Ukrainie; planowana budowa zakładów produkujących drony zakończy się w ciągu półtora roku - powiedział w sobotę dyrektor generalny tej firmy, Haluk Bayraktar.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
zdjęcie ilustracyjne
Twitter@BaykarTech

Jak podała agencja Ukrinform, Bayraktar mówił o tym podczas forum przemysłu obronnego w Kijowie. Biznesmen wymienił trzy projekty: fabrykę dronów, centrum serwisowe i główne biuro firmy, i wymienił wartość inwestycji - 100 mln USD.

Bayraktar poinformował, że budowa zakładów na Ukrainie już się rozpoczęła i że zakończy się w ciągu półtora roku.

"Według naszych planów pracować tu będzie co najmniej 300 osób. Współpraca trwa" - powiedział. Podkreślił, że Ukraina dysponuje unikatowymi technologiami z zakresu produkcji silników, zaś strona turecka oferuje drony, na których te silniki są instalowane.

Obecna wojna stała się wojną aparatów bezzałogowych i Ukraina ma w niej pewną przewagę, w szczególności - dzięki używaniu dronów rozmaitych typów - ocenił biznesmen.

Po raz pierwszy o planach budowy na Ukrainie zakładu produkującego drony TB2 poinformowano jesienią 2021 roku. Mowa była o produkcji bezzałogowców wyposażonych w ukraińskie silniki. Bayraktary TB2 znajdowały się już wtedy na wyposażeniu armii ukraińskiej; Ukraina kupiła od Turcji sześć takich dronów w 2018 roku.

Już po napaści Rosji na Ukrainę na pełną skalę tureckie drony odegrały ważną rolę w działaniach obronnych i stały się - jak mówił ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar - symbolem oporu Ukraińców. Na Ukrainie powstała filia firmy Baykar, która nabyła teren pod budowę przyszłych zakładów. Haluk Bayraktar zapowiedział w czerwcu br., że produkcja dronów na Ukrainie ruszy w 2025 roku. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina #Turcja #Bayraktar #dron Bayraktar

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo