Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

11 osób zginęło w rosyjskim ostrzale Czernihowa. Ofiar może być jeszcze więcej

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Czernihów na północy Ukrainy, przeprowadzonego w środę rano, wzrosła do 14; rannych zostało 61 osób, w tym troje dzieci; sześcioro mieszkańców miasta jest uznawanych za zaginionych - powiadomiła policja obwodu czernihowskiego. Wcześniej informowano o 11, a następnie 13 ofiarach śmiertelnych.

Zbombardowany budynek w Czernihowie
V_Zelenskiy_official - Telegram

Władze miasta i regionu podkreślały, że liczba zabitych może wzrosnąć, ponieważ na miejscu zdarzenia wciąż trwa operacja poszukiwawczo-ratunkowa, a pod gruzami zniszczonego budynku prawdopodobnie znajdują się ludzie.

"Nie doszłoby do tego, gdyby Ukraina otrzymała wystarczające zasoby obrony powietrznej i gdyby determinacja świata w powstrzymywaniu rosyjskiego terroru była właściwa. (...) Ukrainie nie brakuje zdecydowania. Potrzeba (jednak podobnej) determinacji (ze strony naszych) partnerów" - podkreślił prezydent kraju Wołodymyr Zełenski.

 

Stan zdrowia trzech osób, które zostały hospitalizowane, jest oceniany jako poważny - oznajmił dyrektor szpitala obwodowego w Czernihowie Andrij Żydenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

P.o. mera miasta Ołeksandr Łomako powiedział na antenie ukraińskiej telewizji, że celem ataku był siedmiopiętrowy budynek użyteczności publicznej. "Uszkodzono (też) obiekty znajdujące się obok, w tym bardzo dużo wielopiętrowych bloków mieszkalnych i liczne samochody. (...) To gęsto zaludniony obszar, skrzyżowanie dwóch ruchliwych ulic, dlatego w momencie (ostrzału) znajdowało się tam wiele pojazdów" - relacjonował urzędnik.

Wcześniej szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus informował o "zabitych i wielu rannych". Jak przekazał, trzy rosyjskie pociski rakietowe Iskander uderzyły niemal w centrum Czernihowa.

Na profilu Czausa na Telegramie pojawił się apel o pilne oddawanie krwi na potrzeby poszkodowanych cywilów.

Położony około 150 km na północny wschód od Kijowa Czernihów, stolica regionu czernihowskiego, był intensywnie ostrzeliwany przez rosyjskie wojska w pierwszych tygodniach inwazji na Ukrainę, rozpoczętej przed ponad dwoma laty. Agresorzy dokonali w mieście zbrodni wojennych - 3 marca 2022 roku 47 osób zginęło tam w wyniku bombardowań, a trzynaście dni później najeźdźcy zabili 18 cywilów, którzy oczekiwali w kolejce na dostawę chleba.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, Telegram

 

#Czernihów #Ukraina #wojna na Ukrainie #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo