Trzech bojowników z DRL skazanych na 15 lat za zdradę stanu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę, że trzej bojownicy z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zostali skazani na 15 lat więzienia za zdradę stanu. Armia ukraińska wzięła ich do niewoli w obwodzie sumskim w marcu.

fot. Kommisar - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32573424

Według śledczych 24 lutego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, ludzie ci "nie będąc zawodowymi wojskowymi, dobrowolnie wstąpili w szeregi bojowników, otrzymali mundury wojskowe, broń i amunicję".

Na początku marca "przeszli krótkie szkolenie wojskowe na terytorium obwodu biełgorodzkiego" w Rosji pod kierunkiem rosyjskich wojskowych. Po zakończeniu szkolenia ludzi tych wysłano do walki w obwodzie sumskim, na północnym wschodzie Ukrainy. Tam dostali się do niewoli. Wszczęto wobec nich śledztwo dotyczące zdrady stanu w warunkach stanu wojennego, jak i udziału w nielegalnych formacjach zbrojnych.

SBU dodała, że skazanych wojska rosyjskie kierowały do takich działań, jak umacnianie posterunków kontrolnych i pozycji bojowych na okupowanych przez Rosjan terenach Ukrainy oraz do pełnienia służby na tych posterunkach. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo