Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Świat

Trump przybył do izraelskiego parlamentu. "Wojna się skończyła"

Prezydent USA Donald Trump przybył do izraelskiego parlamentu, Knesetu, gdzie ma wygłosić przemówienie. Trump powiedział dziennikarzom, że uważa wojnę Izraela z Hamasem za zakończoną, a palestyńskie ugrupowanie zastosuje się do planu pokojowego, który zakłada jego rozbrojenie.

Przed przemówieniem Trump wpisał się do księgi pamiątkowej izraelskiego parlamentu. „To dla mnie zaszczyt, to wspaniały i piękny dzień, nowy początek” - napisał amerykański przywódca. Oprócz Trumpa podczas uroczystej sesji Knesetu głos zabierze premier Benjamin Netanjahu, przewodniczący izby Amir Ochana i lider opozycji Jair Lapid.

To ostatnie z 251 osób porwanych 7 października przez Hamas, a ich uwolnienie jest częścią obowiązującej od piątku pierwszej fazy rozejmu w Strefie Gazy. Porozumienie zawarto pod patronatem Trumpa.

Zakładnicy uwolnieni

Izraelskie wojsko potwierdziło również, że Hamas przekazał Czerwonemu Krzyżowi 13 zakładników. To ostatnie osoby porwane 7 października 2023 r., które pozostały przy życiu i były nadal więzione w Strefie Gazy. Zakładnicy spędzili w niewoli 738 dni. Wcześniej w poniedziałek Hamasu uwolnił siedmiu zakładników. W sumie wolność odzyskało 20 porwanych. Ich zwolnienie jest częścią obowiązującej od piątku pierwszej fazy rozejmu w Strefie Gazy. Hamas ma też wydać ciała 28 zabitych porwanych.

Według mediów izraelskich uwolnieni to: Elkana Bohbot, Rom Braslawski, Nimrod Cohen, Ariel Cunio, Dawid Cunio, Ewjatar Dawid, Maksim Herkin, Eitan Horn, Segew Kalfon, Bar Kuperstein, Josef-Haim Ohana, Awinatan Or i Matan Zangauker

Źródło: PAP