Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Thunberg kontra Szwecja. Aktywistka pozwała własne państwo

Sąd w Nacka pod Sztokholmem poinformował o przyjęciu pozwu złożonego przez aktywistkę Gretę Thunberg oraz młodzież z organizacji Aurora przeciwko państwu szwedzkiemu. Powodowie oskarżają władze o niedostateczną politykę klimatyczną. "Doszliśmy do wniosku, że występują przesłanki formalne do zajęcia się sprawą" - oświadczył sędzia Olof Roos.

Greta Thunberg
By Stefan Müller (climate stuff) from Germany - Greta Thunberg spricht beim Klimastreik vor dem Reichstag, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=110477820

W swoim pozwie Thunberg oraz 300 innych młodych osób powołują się na Europejską Konwencję Praw Człowieka. Ich zdaniem niewystarczające działania państwa na rzecz klimatu sprawiają, że przyszłość dzieci jest zagrożona. Sąd w wydanym oświadczeniu poinformował, że państwo, którego reprezentować ma Kanclerz Sprawiedliwości, ma trzy miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów.

Według profesora prawa ochrony środowiska z Uniwersytetu w Sztokholmie Jonasa Ebbessona proces może potrwać nawet kilka lat, a ewentualna przegrana mogłaby zaszkodzić Szwecji, która jest postrzegana na świecie jako lider w działaniach na rzecz klimatu.

Minister klimatu i środowiska Szwecji Romina Pourmokhtaris oświadczyła, że rozumie obawy organizacji Aurora i zapewniła, że cel zakładający osiągnięcie zerowej emisyjności netto do 2045 roku pozostaje niezmieniony.

Organizacja Aurora... rozpoczęła zbiórkę na rzecz pokrycia kosztów procesu.

W Szwecji jesienią 2022 roku władzę przejęła prawica, które zapowiedziała realistyczną politykę klimatyczną i powrót do energetyki jądrowej. Według konserwatywnych polityków, koszty zielonej transformacji powinny w mniejszym stopniu dotykać zwykłych obywateli.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Greta Thunberg #Szwecja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo