Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Tak wyglądają sądy na Białorusi: dziennikarze odsiedzieli wyrok, ale dalej są więzieni

Redaktor naczelny niezależnej białoruskiej gazety internetowej Nasza Niwa Jahor Marcinowicz oraz dwaj inni jej dziennikarze Andrej Dyńko i Andrej Skurko nie wyszli na wolność po 10 dniach aresztu. Są znowu zatrzymani w związku z nową sprawą karną – poinformowali ich bliscy. Rodziny zatrzymanych alarmują, że przetrzymywani są oni w warunkach urągających ludzkiej godności.

Redaktor Andrej Dyńko
https://twitter.com/nashaniva

Nowe zarzuty dotyczą „uszkodzenia mienia” - oświadczyła żona Marcinowicza, którą cytuje agencja Interfax-Zapad. Z innych doniesień wynika, że chodzi o nieuiszczenie opłat komunalnych w wysokości 3,5 tys. rubli (ok. 5,4 tys. zł).

W niedzielę minęło 10 dni od zatrzymania redaktora naczelnego, dwóch innych dziennikarzy Naszej Niwy oraz księgowej gazety. Według białoruskich przepisów, o ile nie postawiono im oficjalnych zarzutów lub nie wybrano środka zapobiegawczego w postaci aresztu, po 10 dniach powinni zostać wypuszczeni.

Tak się jednak nie stało, a już w niedzielę pojawiła się informacja, że zostali oni ponownie zatrzymani w związku z postępowaniem karnym z innego artykułu.

Wcześniej mieli status podejrzanych o organizację i udział w działaniach poważnie naruszających porządek publiczny. Cała czwórka przedstawicieli kierownictwa Naszej Niwy została zatrzymana 8 lipca po nalocie funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa na redakcję i rewizjach w mieszkaniach pracowników. Tego samego dnia władze zablokowały portal Naszej Niwy. Księgowa Wolha Rakowicz została wypuszczona z aresztu 16 lipca.

Krewni zatrzymanych poinformowali Naszą Niwę, że do aresztu nie przekazano im paczek z czystymi ubraniami, a także, że są oni przetrzymywani w warunkach urągających ludzkiej godności – bez materacy i środków higieny. Przez ostatnie kilkanaście dni temperatura w Mińsku utrzymywała się powyżej 30 stopni C.

Z monitoringu Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy BAŻ, w którym również przeprowadzono rewizje i konfiskaty, wynika, że w ciągu ostatnich 10 dni na Białorusi przeprowadzono 63 rewizje w redakcjach mediów i mieszkaniach ich pracowników, a od początku roku było ich 107.

W poniedziałek poinformowano o rewizji w redakcji "Rehijanalnej Haziety" w Mołodecznie.

W aresztach lub więzieniach przebywa obecnie - według BAŻ - 33 przedstawicieli mediów. Oprócz tego zatrzymano szereg działaczy praw człowieka i aktywistów. Po fali rewizji wielu dziennikarzy niezależnych mediów wyjechało z kraju.

Władze Białorusi oskarżają organizacje pozarządowe i media niepaństwowe o „finansowanie protestów” i udział w „ukrytych przepływach finansowych z zagranicy”.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Nasza Niwa #media #Białoruś #areszt

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wideo