Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Szefowie dyplomacji państw NATO spotkali się w Pradze

Dwa dni potrwa rozpoczęte dziś w Pradze nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Paktu Północnoatlantyckiego. Według komentatorów, dyplomaci mogą omówić na nim kilka kontrowersyjnych tematów.

NATO Flaga
Maciej Luczniewski - Gazeta Polska

Przed rozpoczęciem spotkania podkreślano, że nie ma ono ściśle zaplanowanej agendy, ale dominować będzie temat Ukrainy i dalszej pomocy dla tego kraju. Z wcześniejszych wypowiedzi niektórych szefów dyplomacji wynika, że jednym z tematów będzie kwestia wykorzystywania przez Ukrainę zachodniej broni do atakowania celów w Rosji.

Komentatorzy sądzą, że może być również mowa o obecności żołnierzy państw NATO na Ukrainie. Pojawia się też sugestia, że do walczącego kraju mogłaby trafić misja szkoleniowa.

Zauważane są także mniej kontrowersyjne, ale ważne z uwagi na szczyt w Waszyngtonie tematy: skala udziału w finansowaniu wspólnej obrony i realizacja tych zobowiązań; współpraca z krajami obszaru Dalekiego Wschodu i rzecz jasna stosunki z Rosją.

W czwartek przed rozpoczęciem spotkania szefów dyplomacji prezydent Pavel wręczył kończącemu urzędowanie sekretarzowi generalnemu Jensowi Stoltenbergowi jedno z najwyższych odznaczeń Republiki Czeskiej, order Tomasza G. Masaryka. Wybór następcy Stoltenberga również może być tematem nieformalnych rozmów w Pradze.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#NATO #dyplomacja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo