Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Smutne wieści z Japonii. Zmarł wnuk Bronisława Piłsudskiego

Muzeum Tatrzańskie informuje o śmierci wnuka Bronisława Piłsudskiego - Kazuyasu Kimury. Członek rodziny polskiego etnografa i starszego brata marszałka odszedł w wieku 70 lat.

Muzeum Tatrzańskie

O śmierci Kazuyasu Kimury poinformowało w sobotę Muzeum Tatrzańskie, którego wielokrotnym gościem był właśnie japoński wnuk Piłsudskiego.

"Kazuyasu Kimura dbał o pamięć po swoim dziadku Bronisławie Piłsudskim. Kiedy odwiedzał Zakopane, wędrował na jego symboliczny grób na Pęksowym Brzyzku. Utrzymywał stałe relacje z Muzeum Tatrzańskim – skierował do nas list okolicznościowy na 100-lecie istnienia placówki"

– powiedziała szefowa działu etnografii Muzeum Tatrzańskiego Anna Kozak.

Historia Bronisława Piłsudskiego

Zawiłe losy Bronisława Piłsudskiego, który w Zakopanem w latach 1906-1914 tworzył zbiory etnograficzne dla Muzeum Tatrzańskiego, zawiodły go aż na daleki Sachalin. Trafił tam za udział w spisku mającym na celu zamach na cara Aleksandra III – został skazany na 15 lat ciężkich prac na Sachalinie. Tam zetknął się z ludem Ajnów, a po 10 latach zesłania kara została zamieniona na nakaz osiedlenia się na Dalekim Wschodzie. Piłsudski zajął się badaniami nad tamtejszymi ludami, dzięki czemu ocalała ich kultura. Dokonał m.in. w 1903 r. nagrań mowy Ajnów na woskowych wałkach Edisona.

Bronisław Piłsudski ożenił się z krewną wodza Ajnów Shinhinchou, z którą miał dwoje dzieci: syna o imieniu Sukezo i córkę Kyou. Kazuyasu Kimura dowiedział się o swoim dziadku dopiero w latach 80., dziesięć lat przed śmiercią swojego ojca Sukezo. Odwiedził Zakopane kilka razy. Pod Giewontem był obecny m.in. na otwarciu wystawy w Muzeum Tatrzańskim w 2016 r., poświęconej jego dziadkowi Bronisławowi. Na ekspozycji można było wówczas oglądać Piłsudskiego wśród Ajnów. Ostatni raz Kimura gościł w Zakopanem cztery lata temu. Był m.in. na Kasprowym Wierchu.

Bronisław Piłsudski jest w Japonii wysoko cenionym uczonym. W 2013 r. w muzeum Ajnów w japońskim mieście Shiraoi na wyspie Hokkaido odsłonięto jego pomnik.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Bronisław Piłsudski #muzeum tatrzańskie #Kazuyasu Kimura

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo