Wojna w PSL zagrozi Tuskowi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Seria podejrzanych zdarzeń na Zachodzie. Stoltenberg: Ataki hybrydowe i cyberataki mogą spowodować uruchomienie art. 5

"W ciągu ostatnich lat NATO dokonało największej transformacji naszej zbiorowej obrony od zakończenia zimnej wojny, a częścią tego jest pełne uwzględnienie zagrożeń hybrydowych, cyberzagrożeń. Dlatego też stwierdziliśmy kilka lat temu, że ataki hybrydowe i cyberataki mogą spowodować uruchomienie art. 5" - powiedział sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Słowa Stoltenberga padają w kontekście istotnych uszkodzeń strategicznej infrastruktury w wielu krajach Zachodu. 

- NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream - zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef NATO. Jak zaznaczył, ten temat będzie omawiany na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli, które odbędzie się we wtorek i środę.

- Jakikolwiek atak na infrastrukturę krytyczną państw NATO napotka zjednoczoną i zdeterminowaną odpowiedź

 - zaznaczył. Przekazał, że na spotkaniu zostanie dokonana ocena postępów we wzmacnianiu odstraszania i obrony NATO.

W końcu września doszło do uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu wyspy Bornholm. Zdarzenie wywołało słuszne obawy o bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury energetycznej i komunikacyjnej na terenie Europy, szczególnie, że do uszkodzeń gazociągów doszło w najbliższym sąsiedztwie polsko-szwedzkiego kabla wysokiego napięcia.

W sobotę na terenie Niemiec doszło do uszkodzenia kabli łączności radiowej co spowodowało paraliż ruchu kolejowego w północnej części kraju. Niemieckie służby przyjęły z dużym prawdopodobieństwem, że był to sabotaż.

„Śledczy zakładają, że uszkodzeń dokonali profesjonaliści, posiadający znajomość systemów. To jedyne wyjaśnienie faktu, że kluczowe kable zostały celowo przecięte w dwóch różnych miejscach na terenie Niemiec” – podkreśla „Bild”.

W poniedziałek Bornholm został odcięty od prądu. Według duńskiego operatora sieci energetycznej Energinet prawdopodobnie nastąpiła awaria podmorskiego kabla, łączącego duńską wyspę ze Szwecją.

W poniedziałek kilkanaście portów lotniczych w USA padło ofiarą cyberataków. Według wielu amerykańskich mediów, za atakami stoi rosyjska grupa hakerów Killnet.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

md
Wczytuję ocenę...
Wideo