Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Samochód szefa estońskiego MSW zaatakowany przez rosyjskich agentów

Za atakiem na samochód szefa estońskiego MSW stoją rosyjscy agenci - wynika z ustaleń resortu. Zatrzymani to obywatele Rosji i Estonii, a niektórzy posiadają podwójne obywatelstwo. - To część rosyjskich ataków hybrydowych - stwierdził minister Lauri Laanemets.

Flaga Rosji
Chickenonline - pixabay.com

ISS podała we wtorek, że celem operacji hybrydowej było "sianie strachu i stworzenie napięcia w estońskim społeczeństwie". Z materiału dowodowego wynika, że podejrzani pełnili różne role zgodnie z poleceniami rosyjskich służb specjalnych. Na przykład zbierali informacje potrzebne do przeprowadzenia ataków, a następnie je przeprowadzali - podały estońskie służby.

Zatrzymani wybili szyby i włamali się do prywatnego samochodu ministra Lauri Laanemetsa na początku grudnia ubiegłego roku. Pozostałe samochody na parkingu zostały nietknięte. Tego samego dnia zdewastowano także pojazd Andrieja Szumakowa, redaktora naczelnego rosyjskojęzycznej strony internetowej portalu informacyjnego Delfi.

"Wszczęto postępowanie na podstawie kodeksu karnego, który dotyczy przestępstw przeciwko bezpieczeństwu Republiki Estońskiej"

– powiedziała prokurator Triinu Olev. Dodała, że zatrzymani to obywatele Rosji i Estonii, a niektórzy posiadają podwójne obywatelstwo.

Dyrektor generalny ISS Margo Palloson powiedział, że większość z zatrzymanych ma przeszłość kryminalną. Niektórzy z nich to mieszkańcy Rosji, którzy zostali tam zrekrutowani, a z innymi nawiązano kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Palloson oświadczył, że rosyjskie służby specjalne od lat na różne sposoby próbują wywołać napięcie w Estonii. Zaznaczył, że "w estońskim społeczeństwie nie ma szerokiego wsparcia dla tego rodzaju działań powodujących podziały, a Rosja nie zrealizuje swoich celów".

"To część rosyjskich ataków hybrydowych, które nie różnią się od gróźb bombowych wysyłanych do szkół e-mailami i ataków cybernetycznych. Jako społeczeństwo powinniśmy mieć świadomość, że ich głównym celem jest podzielenie i osłabienie naszej jedności. A jeśli o tym wiemy, możemy podejść do wiadomości i tych działań bardziej pragmatycznie"

– zaznaczył minister Laanemets, komentując ataki.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rosja #Estonia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo