Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rząd Węgier oburzony wyrokiem TSUE w sprawie migracji. 200 mln euro grzywny za obronę granic Unii

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nakazujący Węgrom zapłacenie grzywny w wysokości 200 mln euro za naruszenie polityki imigracyjnej UE jest oburzający, niesprawiedliwy i niedopuszczalny – powiedział w czwartek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.

Siedziba TSUE
fot. Luxofluxo - Praca własna, CC BY-SA 4.0 - Wikipedia Commons

„Orzeczenie jest sprzeczne z prawem UE oraz węgierską konstytucją i karze kraj, który od początku odrzucił migrację, chroniąc własne i europejskie granice zewnętrzne” – powiedział Gulyas. Orzeczenie „nigdy nie mogłoby zostać wydane w normalnym sądzie” – dodał.

Trybunał Sprawiedliwości UE skazał w czwartek Węgry na 200 mln euro kary za niewykonanie wyroku TSUE w sprawie migracji, w tym utrudnianie dostępu do ochrony międzynarodowej. Każdy dzień zwłoki ma kosztować Budapeszt 1 mln euro.

„Wyrok jest całkowicie sprzeczny ze wszystkim, w co wierzymy na temat prawa europejskiego, węgierskiej konstytucji, ochrony granic zewnętrznych i skutecznych działań przeciwko migracji"

–  ocenił Gulyas.

„Decyzja TSUE o ukaraniu Węgier (…) za obronę granic Unii Europejskiej jest oburzająca i nie do przyjęcia” – napisał na portalu X premier Węgier Viktor Orban. „Wygląda na to, że nielegalni migranci są ważniejsi dla brukselskich biurokratów niż europejscy obywatele” – dodał polityk.

Rzecznik KE Balazs Ujvari powiedział podczas briefingu, że kara w wysokości 200 mln euro obowiązuje Węgry od czwartku, czyli od dnia, kiedy wydane zostało orzeczenie Trybunału w sprawie uchylania się przez Budapeszt od obowiązku przestrzegania polityki azylowej Unii. Odpowiedzialność za wyegzekwowanie kary spoczywać będzie teraz na Komisji Europejskiej.

TSUE już w 2020 roku orzekł, że Węgry uchybiły zobowiązaniom państwa członkowskiego i uchylały się od wdrażania wspólnej polityki unijnej w sprawie migracji.

 Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#TSUE #Węgry #wyrok

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

luk
Wczytuję ocenę...
Wideo