Rosyjskie siły ostrzeliwały cywilów uciekających z Chersonia

Wczoraj mieszkańcy Chersonia na południu Ukrainy w pośpiechu ewakuowali się przed wzbierającą falą powodziową, wywołaną zniszczeniem przez rosyjskie wojska zapory w Nowej Kachowce; wróg ostrzeliwał uciekających cywilów, w wodzie wylądowały dziesiątki pocisków - relacjonował w środę Serhij Serhejew, rzecznik ukraińskiej 124. brygady Obrony Terytorialnej.

Zalany Chersoń
Nexta_Tv

Najtrudniejsza sytuacja panuje w chersońskich dzielnicach Ostriw i Korabeł, położonych na wyspach na Dnieprze. We wtorek możliwe jeszcze było podstawienie tam autokarów, którymi ewakuowano mieszkańców Ostriwa.

Rosyjskie wojska, stacjonujące po drugiej stronie rzeki, ostrzelały wówczas uciekających cywilów ze wszystkiego, co miały pod ręką, w tym z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Było widać, jak dziesiątki pocisków lądują w wodzie. Rosjanie po prostu nie mają sumienia i nie pozwalają ludziom na ewakuację. Utrudniają te działania, jak tylko mogą - powiedział Serhejew w rozmowie z korespondentem agencji UNIAN.

- "Nikt nie zginął, ale są ranni. Nasi chłopcy, wojskowi, znajdowali się jednak na miejscu i udzielili poszkodowanym niezbędnej pomocy" - dodał rzecznik.

Rosyjscy okupanci wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - poinformowały we wtorek władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Woda zalała dziesiątki okolicznych osad.

Trwa ewakuacja ludności cywilnej z zachodniej, kontrolowanej przez władze w Kijowie części obwodu chersońskiego. Według informacji ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) z godzin popołudniowych, na terenach dotkniętych kataklizmem uratowano dotychczas ponad 1,7 tys. osób, w tym 103 dzieci. Woda zniszczyła tam ponad 2,6 tys. budynków mieszkalnych w 20 miejscowościach.

Większość zalanych obszarów znajduje się obecnie pod kontrolą rosyjskich najeźdźców. Okupanci nie udzielają pomocy Ukraińcom na zajętych terenach i nie ewakuują ludności z zatopionych wsi i miasteczek. 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Komentarze (14)
Anonim 07.06.2023 19:42
z ruSSkimi terrorystami nie negocjuje się ...
RM 07.06.2023 18:48
Kolejny dowód, że barbarzyńskie robactwo sowieckie to ślepa kiszka ewolucji, która zatrzymała się w moscovii na etapie krętka bladego. Jak zwykle, kreml bedzie oskarżał Ukraińców. Nie wiem co bym ruskim zrobił, ale jedno jest pewne, tak w PO_lsce jak i w rosji, wytłukłbym te pro i sowieckie robale co do jednego. Tuska na PO czątek. Ten śmieć niemiecki, PO lityczny bandyta, urządzi w Polsce wojnę domową.
Anonim 07.06.2023 17:46
Czy czołgi Leopard i Abrams mogą pływać ? Ile czasu mogą być pod wodą ? 10 godzin ? A potem co ?
Anonim 07.06.2023 17:54
A potem nie ma załogi bo wszyscy spierd...itd ! O Matko !!
RM 07.06.2023 18:50
17.46. Możesz sprawdzić za miesiąc PO-wski trollu, we własnej wannie. Bo chyba, jak mi mówiono, wyborcy PO, myją się raz w miesiącu, ponieważ ratują ziemię.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo