Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Rośnie napięcie przed orędziem Trumpa. Co powie prezydent USA?

Zgodnie z zapowiedzią Białego Domu głównym tematem orędzia o stanie państwa, które prezydent USA Donald Trump wygłosi we wtorek, będzie apel o jedność i współpracę obu partii. Trump wygłosi doroczne orędzie podczas połączonej sesji Kongresu w Waszyngtonie we wtorek o godz. 21:00 czasu lokalnego (godz. 3:00 w środę czasu polskiego). Pierwotnie wystąpienie planowano na 29 stycznia, ale zostało ono przełożone w związku z shutdownem, czyli częściowym zawieszeniem pracy rządu federalnego. Komentatorzy są zgodni, że pojawi się również wątek dotyczący muru na granicy z Meksykiem.

Donald Trump
Gage Skidmore; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Agencja Associated Press określa doroczne wystąpienie prezydenta jako jedno z najtrudniejszych wyzwań dla amerykańskich służb. W jednym miejscu znajdą się prezydent, członkowie rządu, kongresmeni, wysokiej rangi wojskowi i dyplomaci oraz sędziowie Sądu Najwyższego. Ich ochrona wymaga miesięcy przygotowań i współpracy wielu agencji bezpieczeństwa pod kierunkiem Secret Service.

Szczegóły orędzia utrzymywane są co prawda w ścisłej tajemnicy, jednak sam Trump sugerował, że szykuje ważne oświadczenie. W miniony piątek polecił dziennikarzom, aby „uważnie słuchali” jego wystąpienia i dodał:

„Usłyszycie orędzie o stanie państwa, a potem zobaczycie, co się stanie wkrótce po orędziu”.
- mówił tajemniczo prezydent USA.

Przyczyną shutdownu w USA był spór o finansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem. Prezydent domaga się od Kongresu 5,7 mld dolarów na realizację tego projektu, który był jego sztandarową obietnicą wyborczą w 2016 roku. Nie chcą się na to zgodzić Demokraci, którzy w zeszłorocznych wyborach środka kadencji wywalczyli sobie przewagę w Izbie Reprezentantów.

Według dziennika „USA Today” Trump z pewnością wykorzysta transmitowane na żywo wystąpienie, by poruszyć kwestię bezpieczeństwa granic i imigracji oraz przekonywać, że problemy rozwiąże budowa muru. Gazeta przewiduje też, że prezydent będzie podkreślał osiągnięcia gospodarcze i notowane ostatnio pozytywne wskaźniki z rynku pracy.

Trump sugerował, że w czasie orędzia może ogłosić stan wyjątkowy na granicy południowej, co jego zdaniem pozwoliłoby mu na przeznaczenie rządowych funduszy na budowę muru bez zgody Kongresu.

Amerykański prezydent zapowiedział w ubiegły czwartek, że w tym tygodniu ogłosi datę i miejsce planowanego drugiego szczytu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Według prasy może podać te informacje w czasie orędzia o stanie państwa. CNN informowało, powołując się na anonimowego urzędnika Białego Domu, że spotkanie Trump-Kim odbędzie się w mieście Danang w Wietnamie.

Portal Politico ocenia, że wystąpienie prezydenta może się spotkać z chłodną reakcją Kongresu, zwłaszcza demokratycznej większości w izbie niższej. Odpowiedź na orędzie wygłosi była członkini stanowej Izby Reprezentantów w Georgii, 45-letnia Stacey Abrams, którą Politico ocenia jako wschodzącą gwiazdę Demokratów.

Szanuję ją. Nie znam jej, ale mam nadzieję, że zrobi dobrą robotę.
- powiedział o niej Trump.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#USA #Donald Trump #orędzie #Biały Dom #Waszyngton

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo