Rosja nie wychodzi z roli ofiary. Apel Poroszenko do NATO nazywa "prowokacją"

Rosja nie odpuszcza i nadal nie wychodzi z roli ofiary rzekomej ukraińskiej prowokacji. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że apel prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki o rozmieszczenie okrętów wojennych NATO na Morzu Azowskim jest "kontynuacją prowokacyjnego kursu" i oczywiście Rosja ocenia ten apel negatywnie.

Kreml
pixabay.com/Bluesnap/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Na pytanie o stanowisko Kremla wobec wypowiedzi prezydenta Ukrainy Pieskow powiedział, iż jest ono negatywne. Dodał następnie: "samo postawienie tej kwestii ma oczywiście na celu dalsze prowokowanie napięcia, kontynuowanie prowokacyjnego kursu".

Mówiąc o "prowokacyjnym kursie" przedstawiciel Kremla powiązał go z kwestią wyborów prezydenckich na Ukrainie w przyszłym roku; wyraził sąd, że chodzi o "przedwyborcze interesy polityki wewnętrznej prezydenta Poroszenki".

Nie skomentował pytania o możliwą reakcję Rosji na pojawienie się okrętów NATO na Morzu Azowskim. Ocenił, że rozważania takie "są nie na miejscu".

Rzecznik Kremla powiedział także, że Moskwa nie widzi konieczności "zabiegów pośredniczenia" w celu normalizacji stosunków rosyjsko-ukraińskich.

- Ci, którzy chcą i mają taką możliwość, mogą pomóc w wywarciu wpływu na oficjalny Kijów - oświadczył.

Na pytanie dziennikarzy, czemu pogranicznicy rosyjscy zaatakowali kutry ukraińskie na wodach neutralnych, Pieskow odparł: "Jeśli chodzi o współrzędne geograficzne, to wszystkie pytania należy kierować do pograniczników". Powiedział również, że kutry "nie były atakowane" i że "podjęto jedynie kroki w celu zatrzymania naruszających granicę państwową Federacji Rosyjskiej".


Poroszenko w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" wezwał kraje członkowskie NATO, a zwłaszcza Niemcy, do rozmieszczenia okrętów wojennych na Morzu Azowskim w celu wsparcia jego kraju w konfrontacji z Rosją. Później, w wywiadzie dla "Westdeutsche Allgemeine Zeitung", Poroszenko mówił w tym kontekście nie o Morzu Azowskim lecz Morzu Czarnym.

Ukraina ogłosiła stan wojenny na części terytorium po niedzielnym ataku rosyjskich służb granicznych, które ostrzelały trzy ukraińskie jednostki w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. Rosja zajęła okręty i zatrzymała 24 marynarzy, którzy zostali osadzeni w areszcie.

Ukraińskie jednostki, które zmierzały do portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, chciały przepłynąć pod mostem nad cieśniną, jednak nie dostały na to pozwolenia. Według władz w Kijowie atak Rosjan nastąpił na wodach neutralnych.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#Morze Azowskie #NATO #Ukraina #Petro Poroszenko #Dmitrij Pieskow #Rosja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo