"Rosja nie dysponuje tu żadnym prawem weta". Nieformalne spotkanie NATO w Oslo

Dziś w Oslo odbywa się nieformalne spotkanie szefów MSZ państw NATO. - Musimy wypracować rozwiązanie, dzięki któremu możliwe stanie się udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa - wezwał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, Jens Stoltenberg. Jednocześnie, przewodniczący komisji spraw zagranicznych państw członkowskich wydali wspólne oświadczenie, w którym oczekują na szczycie w Wilnie opracowania "jasnej ścieżki akcesji Ukrainy do NATO".

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
NATO
fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

- Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta - zadeklarował dzisiaj rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo. - Musimy wypracować rozwiązanie, dzięki któremu możliwe stanie się udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. Potrzebujemy też przyspieszenia procesu akcesji Szwecji do NATO - dodał.

W ocenie sekretarza generalnego zakończenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę musi skutkować trwałym powstrzymaniem prób agresji ze strony Kremla i przyjęciem państwa-ofiary inwazji do Sojuszu.

- Rozmawiałem w tym tygodniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. W najbliższej przyszłości wybiorę się też do Ankary, aby kontynuować tam rozmowy dotyczące tego, w jaki sposób możemy zapewnić jak najszybsze przystąpienie Szwecji do NATO. Moje stanowisko w tej sprawie, które przekażę Erdoganowi, jest takie, że akcesja Szwecji do organizacji leży w interesie wszystkich jej państw członkowskich - podkreślił Stoltenberg, odnosząc się do braku zgody Turcji na przystąpienie Szwecji do NATO.

Według norweskiego nadawcy publicznego NRK głównymi tematami rozmów w Oslo są turecka blokada przystąpienia Szwecji do NATO, warunki członkostwa stawiane przed Ukrainą, kontrofensywa ukraińskiej armii na froncie wojny z Rosją, szkolenie Ukraińców na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16, a także kandydatury na następców Stoltenberga, którego kadencja kończy się jesienią.

Wspólne stanowisko przedstawicieli państw NATO

Dziś opublikowane zostało również wspólne oświadczenie przedstawicieli państw NATO, by na szczycie w Wilnie "opracowano jasną ścieżkę akcesji Ukrainy do Sojuszu" i "wysłano jasny i silny sygnał gwarancji bezpieczeństwa" dla tego kraju.

Pod oświadczeniem podpisali się przewodniczący komisji spraw zagranicznych z kilkudziesięciu krajów, w tym Polski: szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel oraz szef senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich. Ponadto swoje podpisy złożyli szefowie parlamentarnych komisji m.in. z: Albanii, Belgii, Bułgarii, Kanady, Czech, Danii, Estonii, Niemiec, Francji, Islandii, Włoch, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Rumunii, Norwegii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Przewodniczący wezwali również do "usunięcia na stałe szarych stref bezpieczeństwa w Europie".

"Zwracamy uwagę na fakt, że członkostwo Ukrainy w NATO ugruntowałoby stały pokój nie tylko na Ukrainie, ale i w całej Europie, wykazując, że Rosja nie ma prawa weta wobec powiększenia NATO, że Ukraina ma prawo wybierać, z jakimi organizacjami bezpieczeństwa i obrony chce się sprzymierzyć, oraz że Ukraina nie znajduje się w strefie wpływów Rosji"

czytamy.

Sygnatariusze ocenili też, że członkostwo Ukrainy w NATO byłoby bardziej skuteczne i mniej kosztowne, niż obecna pomoc wojskowa dostarczana temu krajowi.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo