Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Ranni w zamachu w Manchesterze pozwali brytyjski kontrwywiad

Ponad 250 osób złożyło pozew zbiorowy przeciwko brytyjskiemu kontrwywiadowi MI5. Pozywający to ranni w zamachu terrorystycznym w Manchesterze, do którego doszło w 2017 roku. Powodem tych działań jest fakt, iż tragicznemu zdarzeniu służby mogły zapobiec.

Sąd
Daniel Bone - pixabay.com

Pozew jest następstwem zakończonego w marcu zeszłego roku publicznego dochodzenia, które wykazało, że zamachowi można było zapobiec, gdyby MI5 podjęło działania w oparciu o informacje wywiadowcze otrzymane w miesiącach poprzedzających atak, ale dwie informacje na temat zamachowca Salmana Abediego zostały wówczas ocenione przez służby bezpieczeństwa jako niemające związku z terroryzmem.

Po opublikowaniu raportu z dochodzenia dyrektor MI5 Ken McCallum wydał, co jest rzadką sytuacją, publiczne oświadczenie, w którym przeprosił za zidentyfikowane uchybienia i podkreślił, że wprowadzono zmiany.

"Bardzo żałuję, że takie informacje nie zostały uzyskane. Zbieranie tajnych informacji wywiadowczych jest trudne, ale gdyby udało nam się wykorzystać tę niewielką szansę, to osoby dotknięte atakiem mogłyby nie doświadczyć tak przerażającej straty i traumy. Jest mi niezmiernie przykro, że MI5 nie zapobiegło atakowi"

– powiedział wówczas.

W niedzielę Hudgell Solicitors, Slater & Gordon oraz Broudie Jackson Canter, trzy firmy prawnicze reprezentujące ponad 250 spośród 1017 rannych w zamachu, poinformowały, że w imieniu swoich klientów złożyły pozew przeciw MI5 do specjalnego trybunału zajmującego się sprawami zadośćuczynienia dla osób, które uważają, że padły ofiarą bezprawnych działań władz publicznych z wykorzystaniem tajnych technik śledczych.

Przeprowadzony 22 maja 2017 roku zamach w Manchesterze był najkrwawszym aktem terroru w Wielkiej Brytanii od 2005 roku. Jego sprawca, urodzony w Manchesterze, ale mający libijskie korzenie islamski radykał Salman Abedi zdetonował ładunek wybuchowy wśród ludzi wychodzących z odbywającego się w hali Manchester Arena koncertu Ariany Grande.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Wielka Brytania #MI5 #zamach w Manchesterze

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo