Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Putin straszy dalej. Nie zamierza przerywać budowę Nord Stream 2

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył dziś w Moskwie, że projekt gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec będzie realizowany. Zapewnił, że Rosja nie ma obecnie problemów z wymaganymi zezwoleniami ani też z realizacją projektu „własnymi siłami”.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiada kontynuację budowy NS II „własnymi siłami”
kremlin.ru

Putin mówił o tym podczas forum energetycznego w Moskwie, komentując słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, który niedawno na forum ONZ ostrzegał Niemcy przed zależnością energetyczną od Rosji.

Rosyjski prezydent zapewnił, że Nord Stream 2 to projekt „czysto komercyjny”, związany ze wzrostem konsumpcji gazu Europie i spadkiem wydobycia w krajach europejskich.

Przekonywał, że dostawy gazu rurociągiem z Rosji do krajów europejskich są optymalne i że cena surowca zawsze będzie konkurencyjna. Oceniał, że amerykański gaz skroplony na rynku europejskim jest droższy od rosyjskiego surowca o około 30 procent.

Jeśli Europa będzie kupować ten droższy o 30 proc. gaz, to ogólna konkurencyjność gospodarki niemieckiej spadnie i jest to „oczywisty fakt” - ocenił.

Putin zapewnił, że projekt Nord Stream 2 będzie realizowany. Rosja - jak mówił – „świetnie rozumie realia”, realizuje projekt własnymi siłami i „nie ma z tym problemów”. Według jego słów Rosja nie ma też problemów z otrzymywaniem zezwoleń związanych z projektem.

Zgodnie z obecnym planem Nord Stream 2 ma być gotowy pod koniec 2019 roku i wtedy też Rosja zamierza ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się obok Ukrainy także Polska i kraje bałtyckie.

Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tym projekcie jest pięć zachodnich firm energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Putin #Nord Stream 2

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo