Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prezydent podsumował pierwsze spotkania w Nowym Jorku. „Najważniejszym tematem kwestia bezpieczeństwa“

- Najważniejszym tematem pierwszego dnia spotkań w USA była kwestia bezpieczeństwa i dwóch wielkich kryzysów, wojny na Ukrainie i konfliktu na Bliskim Wschodzie - podsumował na konferencji prasowej w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze, a jego rozmówcy wielokrotnie doceniali dorobek ostatnich lat polskiego rządu.

Prezydent Andrzej Duda
screen - Telewizja Republika

Prezydent opowiedział o spotkaniach, jakie dziś odbył. Rozmawiał m.in. z Przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ECOSOC Paulą Narváez, z którą omówił kwestię rozwoju wschodniej części Europy oraz przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Dennisem Francisem - z nim omówione zostały m.in. temat Inicjatywy Trójmorza.

Prezydent Duda na briefingu był tuż po rozmowach z sekretarzem generalnym ONZ Antonim Guterresem.

"Ten najważniejszy temat, to była oczywiście kwestia bezpieczeństwa no i dwa wielkie kryzysy, z którymi dzisiaj mamy na co dzień do czynienia, a mianowicie ten, który wynika z rosyjskiej agresji na Ukrainę i ten który, toczy się w tej chwili na Bliskim Wschodzie od października zeszłego roku po ataku Hamasu, czyli wojna w Strefie Gazy. To były dwa najważniejsze tematy, o których mówiliśmy. (...) Mówiłem, jak to w tej chwili widzę i podkreślałem bardzo mocno, że musimy uczynić wszystko, żeby Rosja nie wygrała wojny na Ukrainie. To jest dzisiaj w moim przekonaniu najważniejszy obowiązek, jaki spoczywa na tych krajach, które nazywają siebie wolnym demokratycznym światem"

– powiedział.

Jak przekazał polski prezydent, poruszony został także temat potencjalnego kryzysu uchodźczego, który może wynikać z konfliktu na Bliskim Wschodzie. Zaznaczył, iż Guterres podkreślał ważną rolę Polski w kwestii wsparcia dla Ukrainy.

- Mogę powiedzieć śmiało, że jestem bardzo zadowolony z dzisiejszych spotkań, bo one przebiegały w bardzo życzliwej atmosferze z wielokrotnym podkreślaniem naszego dorobku, tych ostatnich lat i i także naszego wkładu dzisiaj w budowanie tego, co się nazywa ładem i bezpieczeństwem na świecie - powiedział.

Jutro prezydent weźmie udział w debacie w siedzibie ONZ.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo