Premier Czech zabrał głos w sprawie kopalni w Turowie

Dzięki umowie międzyrządowej z 2022 r. Czechy mają wystarczające gwarancje, że wydobycie w polskiej kopalni wegla brunatnego w Turowie nie zaszkodzi lokalnemu środowisku - powiedział w środę premier Czech Petr Fiala. Dodał, że najbliższe miesiące pokażą, czy podjęte środki dobrze działają.

zdjęcie ilustracyjne
flickr

- "Istnieje szereg gwarancji, że kopalnia nie zaszkodzi interesom Republiki Czeskiej i interesom naszych obywateli" - zaznaczył Fiala. Uzupełnił, że nadchodzące miesiące pokażą, czy podjęte środki są skuteczne. Jak zaznaczył, z dotychczasowych informacji wynika, że z dużym prawdopodobieństwem ocena realizacji podjętych ustaleń będzie pozytywna.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami resortu środowiska Czesi otrzymają pod koniec czerwca pierwsze dane podsumowujące funkcjonowanie ściany, która ma chronić wody gruntowe przed skutkami wydobycia węgla w odkrywkowej kopalni Turów. Oceni je grupa hydrogeologów powołana przez ministra środowiska Petra Hladika. Według dyrektora Czeskiej Służby Geologicznej Zdeńka Venera, dane, które napłynęły w pierwszym roku funkcjonowania ściany, pokazują, że bariera jak dotąd spełnia wyznaczone kryteria.

W lutym 2021 r. Republika Czeska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z rozwojem wydobycia w kopalni Turów. W maju 2021 r. TSUE orzekł, że Polska musi natychmiast zaprzestać wydobycia. Polska odmówiła, a we wrześniu 2021 r. TSUE nałożył grzywnę w wysokości pół miliona euro dziennie. Negocjacje między Pragą a Warszawą ostatecznie doprowadziły do podpisania polsko-czeskiego porozumienia, na mocy którego Polska wypłaciła Republice Czeskiej 45 mln euro jako odszkodowanie za szkody spowodowane wydobyciem, a Praga wycofała pozew.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Komentarze (29)
nadgraniczny 26.07.2023 16:57
a jak tam czeskie kopalnie po drugiej stronie granicy;a niemieckie????
Anonim 08.06.2023 08:43
Panie Premierze Czech, dziękuję ale jeszcze oczekujemy uregulowania długu granicznego (kilkaset h z tyt. umowy międzypaństwowej z 1958 roku o wyprostowaniu granicy). Polska ziemię przytuliliście z prędkością światła ale nam należnej nie przekazaliście.
Anonim 08.06.2023 08:41
Jedna polska kopalnia wymaga takiej ściany ochronnej a kilka czeskich i niemieckich nie wymaga? Produkują wręcz wodę pitną źródlaną!
Anonim 08.06.2023 08:34
Niemieckie , Czeskie aż 12 kopalnie do natychmiastowego zamknięcia , czy to się stanie , czekam . MUREM ZA TUROWEM , PiS !!
Piotr. 08.06.2023 07:39
W czechachw okolicach Liberca wydobywano rudę uranu jeszcze w latach 80 do płukania rudy stosowano środki chemiczne które następnie wylewano z tego powodu zasypano studnie w latach 50 i jakiekolwiek korzystanie ze studni na tym terenie jest niemożliwe stąd kłopoty z wodą na terenie powiatu libereckiego ...........
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo