Prawdziwa liczba ofiar trzęsienia ziemi w Turcji może być znacznie większa

Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Syrii, które przed tygodniem dotknęło północną część tego kraju i południowo-wschodnią Turcję, może być znacznie wyższa, niż podawany oficjalnie bilans 3,6 tys. zabitych; wiele osób zostało tam pochowanych bez wcześniejszej rejestracji zgonu - powiadomił w poniedziałek turecki dziennik "Daily Sabah".

anjči from London, UK, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

- "Ludzie pochowali dziesiątki ofiar (kataklizmu) natychmiast po wyciągnięciu ciał spod gruzów, bez przeniesienia tych szczątków do szpitala lub centrum pomocy medycznej bądź (wcześniejszego) zarejestrowania (zmarłych)"

- wyjaśnił dyrektor jednego ze szpitali w syryjskim mieście Aleppo.

Jak podkreślił "Daily Sabah", ustalenie dokładnej liczby zabitych utrudnia także fakt, że katastrofa nastąpiła zarówno na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku, jak też przez rebeliantów w północno-zachodniej części Syrii. W ocenie tureckich mediów liczba ofiar w sąsiednim kraju może być większa o co najmniej 900 i sięgać obecnie około 4,5 tys.

W wyniku kataklizmu ucierpiało również wielu Syryjczyków mieszkających po drugiej stronie granicy. Na przejście graniczne pomiędzy oboma państwami przewieziono ciała niemal 1,2 tys. obywateli Syrii, którzy zginęli w południowych regionach Turcji - powiadomił dziennik.

6 lutego kilka regionów w Turcji i Syrii nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Kataklizm spowodował ogromne zniszczenia na kilkusetkilometrowym odcinku od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Potem nastąpiło jeszcze kilkadziesiąt słabszych wstrząsów.

Chociaż eksperci oceniają, że szanse na odnalezienie żywych pod gruzami są obecnie bliskie zera, w poniedziałek wciąż napływają doniesienia o kolejnych ocalałych osobach, wydobytych z ruin po niemal 180 godzinach od trzęsienia ziemi.

"Washington Post" poinformował, że liczba ofiar w Turcji i Syrii przekroczyła już 36 tysięcy. W niedzielę źródła tureckie podały, że w krajowych szpitalach znajduje się 80 tys. rannych, a ponad milion mieszkańców trafiło do tymczasowych miasteczek namiotowych i schronisk dla bezdomnych.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Syria #trzęsienie ziemi #Turcja

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo