Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Prawa człowieka w Turcji. Powszechna przemoc wobec kobiet

W 2023 roku w Turcji nadal powszechny był problem przemocy wobec dziewcząt i kobiet: 315 kobiet zostało zabitych przez mężczyzn, a 248 zmarło w niewyjaśnionych okolicznościach - pisze organizacja Amnesty International w najnowszym raporcie dotyczącym sytuacji praw człowieka w 2023 roku.

Przemoc
fot. - pixabay.com

Bezpodstawne śledztwa, oskarżenia i skazywanie obrońców praw człowieka, dziennikarzy i opozycjonistów - to niektóre przykłady łamania praw człowieka zawarte w rozdziale poświęconym sytuacji w Turcji.

Według Amnesty International Ankara wykorzystywała przepisy antyterrorystyczne i mające przeciwdziałać dezinformacji do dławienia wolności słowa, ograniczano też prawo do pokojowych zgromadzeń.

Organizacja zauważa, że po tragicznych w skutkach trzęsieniach ziemi, które nawiedziły południowy wschód kraju w lutym, władze ograniczyły dostęp do TikToka i Twittera (X), a za krytykowanie reakcji władz na kataklizm zatrzymanych zostało co najmniej 257 osób, w tym dziennikarze oraz osoby zatrzymane za wpisy w mediach społecznościowych. Według Amnesty International po trzęsieniu ziemi nie zwrócono w należyty sposób uwagi na prawa i potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Z danych MSW wynika, że w kataklizmie zginęło ponad 50 tys. ludzi. Setki tysięcy zostały bez dachu nad głową.

Obrońcy praw człowieka alarmują, że w Turcji nadal powszechny był problem przemocy wobec kobiet. W 2023 roku w Turcji doszło do 315 przypadków kobietobójstwa ze strony mężczyzn, a 248 kobiet zginęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Organizacja powołuje się na dane tureckiej organizacji zajmującej się prawami kobiet We Will Stop Femicide Platform.

AI zwraca też uwagę na "dyskryminacyjną i stygmatyzującą retorykę" pod adresem osób LGBT, uchodźców i migrantów, która nasiliła się przed majowymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo