Gazeta Polska UJAWNIA: ochroniarz Jaruzelskiego „silnym człowiekiem” Tuska! Czytaj więcej!

Powróciły dawne zmory. "Nie można lekceważyć rosyjskiego neoimperializmu"

Prezydent Włoch Sergio Mattarella powiedział przywódcom G7, że na świecie "powróciły dawne zmory" i nie można lekceważyć rosyjskiego neoimperializmu. Apelował o czujność wobec jego "zasadzek". Na zamku Svevo w Brindisi w Apulii szef państwa przemawiał podczas kolacji, wydanej dla uczestników obrad szczytu "siódemki".

Władimir Putin
Kremlin.ru, CC BY 4.0 - Wikimedia Commons

"24 lutego 2022 roku Federacja Rosyjska wzięła na siebie historyczną odpowiedzialność za powrót wojny do Europy poprzez podjęcie niebezpiecznej próby neoimperialnego rewanżyzmu, który stoi w sprzeczności ze wszystkimi krokami zrealizowanymi na kontynencie od czasu konferencji w Helsinkach w 1975 roku"

- oświadczył Mattarella.

"To punkt zwrotny, którego nie można lekceważyć czy nie doceniać, jak uczy nas historia XX wieku" - dodał prezydent.

Następnie stwierdził: "Wspierając niepodległość Ukrainy bronimy generalnych zasad współżycia między państwami, na którym opiera się od końca drugiej wojny światowej wolność, bezpieczeństwo, dobrobyt naszych narodów, a także rozwój i rosnąca rola tych, które wtedy wbrew sobie były widzami historii".

"Powróciły stare zmory, a język współpracy i budowy reguł nacechowanej szacunkiem wobec narodów międzynarodowej koegzystencji wystawiony jest na ciężką próbę i ustępuje miejsca coraz większym napięciom geopolitycznym czy konfliktom"

- zauważył Mattarella.

Wyraził przekonanie, że trzeba być czujnym w obliczu zasadzek "neokolonializmu i neoimperializmu".

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo