Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Dalszy ciąg "afery katarskiej". Szefowa PE: Uruchamiam procedurę odebrania immunitetu dwóm europosłom

Wypełniając prośbę belgijskich organów wymiaru sprawiedliwości, uruchomiłam pilną procedurę uchylenia immunitetu dwóm członkom Parlamentu Europejskiego. Tu nie będzie bezkarności - napisała dzisiaj na Twitterze Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Procedura uchylenia immunitetów rozpocznie się ogłoszeniem wniosku na posiedzeniu plenarnym 16 stycznia 2023 r., który zostanie następnie skierowany do Komisji Prawnej.

- Od samego początku Parlament Europejski robił wszystko, co w jego mocy, by pomóc w śledztwach i nadal będziemy dbać o to, by nie było bezkarności. Korupcja nie popłaca i zrobimy wszystko, by z nią walczyć

- powiedziała Metsola, cytowana w komunikacie PE. 

Przewodnicząca europarlamentu ma również zapowiedzieć konkretne rozwiązania prawno-regulaminowe.

Metsola poprosiła organy PE, by procedura uchylenia immunitetów była priorytetowa i mogła być zakończona do 13 lutego 2023 r.

Belgijski dziennik Le Soir poinformował, że chodzi o dwóch europosłów - Włocha Andreę Cozzolino i Belga Marka Tarabellę. Doniesienia belgijskiej prasy mają potwierdzać źródła w UE.

Obaj europosłowie pojawiają się w śledztwie dotyczącym lobbyingu oraz korupcji ze strony Kataru oraz Maroka. 

"Już w 2019 roku marokańska służba wywiadowcza DGED utrzymywała kontakty z byłym włoskim eurodeputowanym Antonio Panzerim, jego asystentem Francesco Giorgim i innym włoskim eurodeputowanym Andreą Cozzolino w celu wywarcia wpływu na Grupę Socjalistów w Parlamencie Europejskim. Trzej Włosi byli również w bezpośrednim kontakcie z dyrektorem generalnym DGED"

- podała agencja Belga przed kilkoma dniami.

Dom Marka Tarabelli został przeszukany w związku ze śledztwem dotyczącym otrzymywania przez europosłów pieniędzy z Kataru. Sam Tarabella zaprzeczył, by miał związek ze sprawą, jednak obciążają go zeznania Francesco Giorgiego.

 Źródło: niezalezna.pl, lesoir.be

 

#Włochy #Parlament Europejski #Katargate

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

md
Wczytuję ocenę...
Wideo