Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Papież: Wiara pozwala szczególnie przeżyć ostatnie chwile roku

Papież Franciszek przewodniczył w ostatnim dniu roku tradycyjnym nieszporom w bazylice Świętego Piotra. - Wiara pozwala przeżyć ostatnie chwile roku w sposób odmienny od „światowej mentalności” - stwierdził w homilii. Wyraził też pragnienie, by Rzym był "bardziej do życia" i bardziej gościnny.

Papież Franciszek
flickr - flickr

Franciszek chrześcijańską postawę w ostatnich chwilach roku opisał dwoma słowami: wdzięczność i nadzieja.

„Ktoś mógłby powiedzieć: "Ale czy to nie jest to, co robią wszyscy tego ostatniego wieczoru roku? Wszyscy dziękują, wszyscy mają nadzieję, wierzący i niewierzący. Może wydawać się, że tak jest” - stwierdził papież.

“Ale w rzeczywistości, wdzięczność i nadzieja pod znakiem światowości są pozorne” - dodał.

Zdaniem Franciszka brakuje w nich „niezbędnego wymiaru”, jakim są relacje z innymi - „z Bogiem i z braćmi”.

„Są spłaszczone do "ja", do własnych interesów i przez to mają krótki oddech; nie wykraczają poza satysfakcję i optymizm” - wyjaśnił.

Tymczasem podczas tej liturgii, tłumaczył, której kulminacją jest hymn „Te Deum laudamus”, „oddycha się zupełnie inną atmosferą: wychwalania, zdumienia, uznania”.

Franciszek zaznaczył, że Kościół uczy się od Matki Bożej wdzięczności i nadziei.

Przypomniał, że 2025 będzie Rokiem Świętym, obchodzonym pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.

“Drodzy bracia i siostry, możemy zadać sobie pytanie: czy Rzym przygotowuje się do tego, by w Roku Świętym być miastem nadziei?” - mówił. Wyraził przekonanie, że bardziej niż o faktyczne, trwające już przygotowania w mieście chodzi przede wszystkim o świadectwo wspólnoty kościelnej i obywatelskiej, o styl życia.

„A zatem można postawić następujące pytanie: czy działamy na rzecz tego, każdy w swoim środowisku, aby to miasto było znakiem nadziei dla tego, kto w nim mieszka i kto je odwiedza?”

– powiedział papież.

Zwrócił między innymi uwagę na historyczne centrum i upomniał się o to, by było ono dostępne także dla osób starszych i z niesprawnościami motorycznymi.

“Trzeba, aby temu "wielkiemu pięknu" towarzyszył godny wygląd i normalna funkcjonalność miejsc i sytuacji zwyczajnego życia, bo miasto, w którym dobrze się żyje jego obywatelom jest też bardziej gościnne dla wszystkich” - stwierdził Franciszek. Tak odniósł się do codziennych bolączek i trudności w stolicy Włoch.

Papież podkreślił, że przyszły rok przygotowań do Wielkiego Jubileuszu 2025 będzie dedykowany modlitwie. Zachęcał do tego, by w modlitwie zawierzyć Jezusowi radości i ból, satysfakcję i problemy; „wszystko z wdzięcznością i nadzieją” - dodał.

W nieszporach w bazylice uczestniczyło 6500 osób.


 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Watykan #papież Franciszek

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo