Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Bartosz Lewandowski: Marcin Romanowski podjął decyzję o pozwaniu Donalda Tuska za naruszenie jego dóbr osobistych • • •

Oszukali szefa MSZ. Połączyli się z nim, udając byłego prezydenta Ukrainy

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron myślał, że rozmawia z byłym prezydentem Ukrainy. Padł jednak ofiarą oszustwa. Przeprowadził rozmowę wideo z osobą podszywającą się pod Petro Poroszenkę - poinformował brytyjski MSZ.

David Cameron
UK Government - wikimedia.commons.org; CC BY 2.0 [https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]

Co ciekawe, jak podało brytyjskie ministerstwo, rozmowa wideo wyglądała na autentyczną i dopiero po jej zakończeniu minister spraw zagranicznych nabrał podejrzeń. Resort przeprowadził dochodzenie i potwierdził, że to była mistyfikacja.

W oświadczeniu nie ujawniono żadnych szczegółów na temat tego, co było przedmiotem rozmowy, poza tym, że osoba podająca się za Petra Poroszenko poprosiła ministra Camerona o dane kontaktowe innych osób. MSZ podkreśliło, że minister Cameron upublicznił mistyfikację "na wypadek, gdyby nagranie wideo ministra spraw zagranicznych zostało zmanipulowane, a następnie wykorzystane".

"Ubolewając nad swoim błędem, minister spraw zagranicznych uważa, że ważne jest, by zwrócić uwagę na takie zachowanie i zwiększyć wysiłki w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu dezinformacji"

– napisał MSZ.

Cameron nie jest pierwszym członkiem brytyjskiego rządu, który został oszukany w ten sposób. W marcu 2022 roku, trzy tygodnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ówczesny minister obrony Ben Wallace ujawnił, że zadzwonił do niego oszust podający się za premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. O podobnym incydencie informowała też ówczesna minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

 Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#oszustwo #Wielka Brytania #David Cameron #Petro Poroszenko

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Luk
Wczytuję ocenę...
Wideo