Ostatnia droga Edwarda Mosberga. Prezydent Duda: pożegnaliśmy odważnego świadka historii

„W New Jersey pożegnaliśmy przed chwilą Edwarda Mosberga, ocalałego z Holokaustu polskiego Żyda, niestrudzonego i odważnego świadka historii, patriotę, niezłomnego obrońcę dobrego imienia Polski” – poinformował prezydent Andrzej Duda. W uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz dialogu polsko–żydowskiego i rozwijaniu współpracy między narodami, za pielęgnowanie pamięci i popularyzowanie prawdy o Holokauście Prezydent RP zadecydował o nadaniu zmarłemu Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, najwyższego polskiego odznaczenia w tej klasie.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
fot. Grzegorz Jakubowski KPRP

Wcześniej szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że prezydent Andrzej Duda przerwał program pobytu w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by uczestniczyć w pogrzebie Edwarda Mosberga.

Edward Mosberg urodził się 6 stycznia 1926 r. w Krakowie. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wyjechał do Nowego Jorku. Mieszkał w New Jersey. Był zaangażowany w rozwijanie polsko-żydowskiego dialogu. Zmarł w wieku 96 lat.

Przed chwilą w New Jersey pożegnaliśmy Pana Edwarda Mosberga, Ocalałego z Holokaustu polskiego Żyda, niestrudzonego i odważnego Świadka historii, Patriotę, niezłomnego Obrońcę dobrego imienia Polski i Polaków. Dziękujemy Panu Bogu za Jego piękne życie. R.I.P.
- napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu

W czerwcu 2019 r. prezydent Duda odznaczył Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów".

W wieku 93 lat wrócić do miasta, w którym się urodziłem i otrzymać takie odznaczenie jest dla mnie okolicznością niesamowicie poruszającą. Przyjmuję tę nagrodę w imieniu siebie, mojej żony, moich dzieci i wnuków, a co najważniejsze, na cześć mojej matki, ojca, rodzeństwa oraz 6 milionów Żydów, brutalnie zamordowanych przez niemieckich nazistów podczas Holokaustu. Ważne, aby ci, którzy przychodzą po nas, byli naszymi świadkami i mieli pewność, że tragedia Holocaustu nigdy nie zostanie zapomniana. Odznaczenie dedykuję także na cześć tych, którzy oddali i ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów w czasie wojny, jak rodzina Ulmów z Markowej, a także w nadziei na lepsze relacje między narodem Żydowskim i Polskim.
- mówił.

W 2020 roku śp. Edward Mosberg został odznaczony nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego przyznawaną przez redakcję miesięcznika "Nowe Państwo". 
Bardzo dziękuję za docenienie mojej pracy w edukacji ludzi o Holokauście. Zawsze głoszę prawdę i tylko prawdę, codziennie pracuję nad pogłębieniem dobrych stosunków między Żydami a Polakami. Ponieważ wierzę, że wspólnie możemy osiągnąć więcej. Przyjmuję dziś to zaszczytne wyróżnienie w imieniu całej swojej rodziny oraz 6 mln Żydów i 2 mln Polaków brutalnie zamordowanych przez nazistów w czasie Holokaustu na terenie Polski
- mówił wówczas Mosberg podczas nagrania na uroczystej gali Strefy Wolnego Słowa.

Dzisiaj w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz dialogu polsko–żydowskiego i rozwijaniu współpracy między narodami, za pielęgnowanie pamięci i popularyzowanie prawdy o Holokauście Prezydent RP zadecydował o nadaniu zmarłemu Orderu Zasługi RP. 

Na wieść o odejściu Edwarda Mosberga, którą otrzymałem dzisiaj rano, zdecydowałem, że jako Prezydent RP odznaczam go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, najwyższym polskim odznaczeniem w tej klasie. Odznaczenie zostanie przekazane córkom Pana Edwarda. Proszę, żeby zostało w rodzinie na pamiątkę. To jest odznaczenie za to, jak wielkim był Żydem, Polakiem, jak niezwykłe dawał świadectwo o naszej skomplikowanej historii, jak był mężny i jak bardzo kochał mój kraj, Polskę, o którym mówił, że jest to także jego kraj.
- powiedział Andrzej Duda podczas ceremonii pożegnania w New Jersey.

„Nie powinniśmy zapominać”

Edward Mosberg wielokrotnie uczestniczył w Marszach Żywych w Auschwitz. Zasłynął także obroną Pomnika Katyńskiego w New Jersey, który miał zostać umieszczony w mniej eksponowanym miejscu. 

Ocalały z Holokaustu Edward Mosberg zmarł w środę w New Jersey w wieku 96 lat. Mosberg poświęcił ostatnie lata swojego życia edukacji o Holokauście. 

Nie powinniśmy zapominać, że nie było polskich obozów śmierci ani polskiego Holokaustu.
- podkreślił w swoim przemówieniu w Marszu Żywych w 2018 r.

Edward Mosberg ostro skrytykował w maju 2019 r. szefa MSZ Izraela, Israela Kaca, nazywając go „głupim idiotą” za wypowiedź, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki.

Niestety nie ma lekarstwa na głupotę.
- skonstatował w rozmowie z ambasadorem USA w Izraelu Davidem Friedmanem przed Marszem Żywych.

Powiedział też później, że Izrael „nie ma lepszego przyjaciela niż Polska” oraz podkreślił kilkakrotnie, że winą za Holokaust obciąża wyłącznie naród niemiecki - relacjonował portal "Times of Israel".

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo