Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Ofensywa w Donbasie przyspieszy? Rosjanie szykują się do ataku na kolejne obszary Ukrainy

- Siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne w celu ponownego zajęcia miejscowości na północ od Charkowa, co świadczy o tym, że ambicje terytorialne Kremla nie ograniczają się do Donbasu. Zdaniem analityków skierowanie rosyjskich sił bojowych na „drugorzędne teatry działań bojowych” może przyśpieszyć kulminację rosyjskiej ofensywy w Donbasie - ocenia amerykański think-tank Instytut Studiów nad Wojną.

Facebook.com/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Wojska rosyjskie ostrzeliwały z czołgów, moździerzy i artylerii okolice Charkowa, a także szereg miejscowości takich jak Peremoha, Dementijiwka czy Rubiżne.

„Nasi obrońcy zdecydowanie zdławili próbę wrogich działań ofensywnych w okolicach Dementijiwki. Okupanci wycofali się”

– pisze sztab.

Na kierunku słowiańskim siły rosyjskie ostrzeliwały z artylerii różnych kalibrów okolice miejscowości Mazaniwka, Dibriwne i Krasnopole.

Na kierunku donieckim trwają próby zablokowania przez siły rosyjskie Lisiczańska w obwodzie ługańskim oraz zajęcia trasy z tego miasta do Bachmutu. Wojska rosyjskie ostrzeliwały cywilną infrastrukturę m.in. w okolicach Lisiczańska i Siewierska oraz prowadziły działania ofensywne w rejonie lisiczańskiej rafinerii.

Na kierunku bachmuckim siły ukraińskie zatrzymały natarcie i zadały siłom rosyjskim znaczne straty m.in. w okolicach miejscowości Kłymowe i Nowołuhanske. Sztab podkreśla też, że ukraińskie lotnictwo i pododdziały artyleryjskie z powodzeniem atakują skupiska wojsk przeciwnika oraz jego magazyny z amunicją.

Rosjanie osiągają niewielkie postępy

Według brytyjskiego ministerstwa obrony, Ukraińcy wciąż utrzymują pozycje w Lisiczańsku.

"Siły rosyjskie kontynuują powolne okrążanie z kierunku Popasnej, eliminując potrzebę forsowania w tym sektorze nowej dużej przeprawy przez rzekę Doniec. Obecne walki lądowe prawdopodobnie koncentrują się wokół rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku, 10 km na południowy zachód od centrum miasta"

- napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Na poziomie operacyjnym siły rosyjskie nadal osiągają niewielkie postępy, próbując okrążyć ukraińskich obrońców w północnej części obwodu donieckiego poprzez natarcie z Iziumu. Jest bardzo prawdopodobne, że zdolność sił ukraińskich do kontynuowania walk opóźniających, a następnie wycofania wojsk w należytym porządku, zanim zostaną okrążone, będzie nadal kluczowym czynnikiem wpływającym na wynik kampanii" - dodano.

Ofensywa w Donbasie przyspieszy?

Siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne w celu ponownego zajęcia miejscowości na północ od Charkowa, co świadczy o tym, że ambicje terytorialne Kremla nie ograniczają się do Donbasu – poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Według ISW wysiłki te będą angażować zasoby ludzkie i sprzęt, potencjalnie kosztem zdolności ofensywnych na innych kluczowych kierunkach. Zdaniem analityków skierowanie rosyjskich sił bojowych na „drugorzędne teatry działań bojowych” może przyśpieszyć kulminację rosyjskiej ofensywy w Donbasie.

ISW jest przy tym zdania, że kontrola nad niektórymi miejscowościami na północ od Charkowa wzdłuż linii frontu „jest przypuszczalnie bardzo sporna”.

Instytut podkreśla też, że rosyjskie władze okupacyjne podejmują przygotowania do referendów w sprawie aneksji zajętych terenów Ukrainy. Tak jest m.in. w obwodzie chersońskim. Władze rosyjskie intensyfikują też wysiłki, by zgromadzić dane osobowe Ukraińców mieszkających na okupowanych terenach. Zdobycie tych informacji pozwoli im umocnić kontrolę administracyjną nad tymi obszarami przed podjęciem kroków politycznych na rzecz ich aneksji do Rosji. 

Rosja atakuje wyzwolone miejscowości

Tymczasem w obwodzie chersońskim, na terenach wyzwolonych przez wojska ukraińskie, trwają ataki sił rosyjskich. 

Wojsko rosyjskie przypuściło atak przy użyciu śmigłowców Mi-8, usiłując wyprzeć oddziały ukraińskie z wyzwolonych miejscowości, ale bez powodzenia.

Grupowy nalot śmigłowców na północy obwodu odparto przy pomocy przenośnych systemów rakietowych. Wróg „rejterował” – oznajmiono w komunikacie dowództwa Południe.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo