Nowe uderzenie w Polaków! Białoruska milicja w domu Andrzeja Pisalnika

Milicja weszła do domu redaktora naczelnego portalu znadniemna.pl, sekretarza Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Pisalnika – podały dziś kresy24.pl.

Zdjęcie ilustracyjne
Автор: Anton Motolko - собственная работа, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Telefony dziennikarza i jego żony nie odpowiadają. Nie wiadomo, co dzieje się w tym momencie w mieszkaniu sekretarza Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi.

Pisalnik był wezwany we wtorek do prokuratury w Grodnie. Prokurator miał zagrozić działaczowi polskiej mniejszości na Białorusi, że zostanie oskarżony o jeśli rozniecanie waśni na tle narodowościowym, jeśli nie zaprzestanie mówić w mediach o prześladowaniu polskiej mniejszości” na Białorusi.

„Powiedziano mi, że władze monitorują publikacje w Internecie, a ich obowiązkiem jest poinformowanie autorów, że grozi im odpowiedzialność karna”

–  mówił dla kresy24.pl Pisalnik.

Kierowany przez Pisalnika portal znadniemna.pl informował wcześniej o zatrzymanych członkach kierownictwa ZPB.


Członkowie Zarządu Głównego ZPB Poczobut, Biernacka i Tiszkowska zostali zatrzymani 25 marca przez białoruską milicję w ramach sprawy karnej. Prezes Borys została zatrzymana dwa dni wcześniej w związku ze sprawą o „organizację nielegalnej imprezy masowej”, za jaką władze uznały doroczny jarmark Kaziuki. 24 marca Borys została skazana na 15 dni aresztu.

Z kolei 10 marca prokuratura w Brześciu wszczęła sprawę karną wobec tamtejszej działaczki polskiej i dyrektorki szkoły języka polskiego Anny Paniszewej. Sprawa również dotyczy rzekomej „rehabilitacji nazizmu”. Paniszewa przebywa w areszcie.

Wskazany przez prokuraturę artykuł kodeksu karnego Białorusi (punkt 3 art. 130) jest zagrożony karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat. Mówi on m.in. o celowych działaniach, mających na celu podżeganie do wrogości na tle rasowym, narodowościowym, religijnym. Chodzi o czyny, którym „towarzyszy przemoc” lub które są popełnione przez osoby sprawujące oficjalne funkcje. Punkt 3 dotyczy powyższych działań realizowanych przez grupę osób lub prowadzących do nieumyślnego spowodowania śmierci lub innych ciężkich konsekwencji.

Związek Polaków na Białorusi to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i opieka nad miejscami pamięci.

 

 

 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, kresy24.pl

 

#Andrzej Pisalnik #milicja #Związek Polaków na Białorusi

albicla.com@ Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo