Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Niezwykłe sceny na cmentarzu. "Nawet Jelcyna i Gorbaczowa nie żegnano tak jak Nawalnego"

Kilkaset osób stoi w niedzielę w kolejce, by złożyć kwiaty na grobie rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie. Pogrzeb lidera antykremlowskiej opozycji odbył się w piątek.

Nagrobek Nawalnego utonął w morzu kwiatów
screen - twitter.com

Serwis Astra napisał, że na złożenie kwiatów czeka ponad 400 osób.  Według kanału SOTA z wejścia na cmentarz usunięto barierki z wykrywaczami metalu. Z relacji mediów wynika, że sytuacja na miejscu jest spokojna.

Rosjanie żegnają Nawalnego

Niezależny serwis Agientstwo podkreślił, że góra kwiatów na grobie Nawalnego sięga metra i jest kilka razy dłuższa od samego miejsca pochówkuProjekt porównał materiały nagrane kilka dni po pochówku prezydenta Borisa Jelcyna i ostatniego przywódcy ZSRS Michaiła Gorbaczowa. Nawet ich nie żegnano tak jak Nawalnego - ocenił serwis.

Rosja żegna się z jednym z głównych polityków - dodano. Jednak wielu mieszkańców kraju mogło nawet się o tym nie dowiedzieć; w prokremlowskch mediach pojawiły się jedynie skąpe informacje na ten temat, zaś kanały federalne w ogóle przemilczały tę kwestię

- czytamy.

W piątek na nabożeństwo nad trumną Nawalnego policja nie wpuściła tysięcy osób, chcących się z nim pożegnać. Ludzie skandowali jego imię, a także hasła: „Nie boimy się”, „Rosja będzie wolna”. Obsypywano kwiatami jego karawan po drodze na cmentarz.

Rosyjskie opozycyjne źródła twierdzą, że w pogrzebie Nawalnego na Cmentarzu Borisowskim w Moskwie uczestniczyło ok. 16,5 tys. ludzi.

Organizacja OWD-Info podała, że rosyjskie władze zatrzymały w związku z pogrzebem 15 osób w Moskwie i 89 w innych 18 miastach. Eksperci amerykańskiego think tanku Instytut Studiów nad Wojną ocenili, że Kreml najpewniej nie rozkazał dławienia przejawów antywojennych nastrojów podczas pogrzebu, by nie wywoływać większego oburzenia.

 Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#Aleksiej Nawalny #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
jm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo