Niemal sto państw pomaga Turcji w związku z trzęsieniem ziemi

Pomoc w zwalczaniu skutków trzęsienia ziemi, które przed trzema dniami zniszczyło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię, zaoferowało nam już 95 państw, w tym m.in. Polska, a także 16 organizacji międzynarodowych - oznajmił w czwartek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu, cytowany przez stację CNN.

pixabay.com

W tej chwili na obszarze dotkniętym kataklizmem pracuje 6479 ratowników z 56 krajów, a zespoły z kolejnych 19 państw znajdą się w naszym kraju w ciągu najbliższej doby - powiedział minister podczas konferencji prasowej w Ankarze.

W poniedziałek kilka regionów w Turcji i Syrii nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8, które spowodowało ogromne zniszczenia na kilkusetkilometrowym odcinku od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Potem nastąpiło jeszcze kilkadziesiąt słabszych wstrząsów.

Chociaż eksperci oceniają szanse na odnalezienie żywych pod gruzami jako niewielkie, w czwartek, ponad 80 godzin po trzęsieniu ziemi, wciąż napływają doniesienia o kolejnych ocalałych osobach. Akcję ratowniczą utrudnia mroźna pogoda.

W ocenie CNN kataklizm z 6 lutego był jednym z najbardziej tragicznych w skutkach trzęsień ziemi w ciągu ostatnich 20 lat. Liczba ofiar, szacowana obecnie na niemal 20 tys., to siódmy najgorszy pod tym względem bilans na świecie w latach 2002-23. Nie są to jednak dane ostateczne, ponieważ w Turcji i Syrii każdego dnia znajdowanych jest kilka tysięcy ludzkich szczątków.

Amerykańska stacja przypomniała, że w największej tego rodzaju katastrofie w XXI wieku, do której doszło w 2010 roku na Haiti, zginęło co najmniej 222 tys. osób.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Turcja #Syria #trzęsienie ziemi

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo