Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Nie tylko Polska i państwa bałtyckie. NATO chce więcej wojsk również na Słowacji

Rosyjska agresja powoduje mobilizację Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO rozważa rozmieszczenie wojsk na Słowacji - potwierdził dziś doniesienia brytyjskich mediów słowacki minister spraw zagranicznych Ivan Korczok. Według niepotwierdzonych informacji chodzi o stworzenie ugrupowania bojowego liczącego około 1000 żołnierzy, operujących także w innych krajach.

Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

Według Sky News dodatkowe siły NATO miałyby działać także w Bułgarii, na Węgrzech i w Rumunii.

- Są takie rozważania wśród sojuszników, ale nie podjęto żadnej decyzji

– powiedział Korczok po spotkaniu z posłami z komisji spraw zagranicznych parlamentu.

Podkreślił, że ewentualne rozmieszczenie wojsk NATO na Słowacji nie wynika z żądania Bratysławy.

- To część normalnego planowania obronnego, reakcja na zaistniałą sytuację. Jesteśmy częścią sojuszu obronnego i ta obrona Sojuszu nie jest tylko na papierze, musimy mieć do tego jakieś struktury wojskowe

– stwierdził.

Minister dodał, że podobne struktury działają w krajach bałtyckich oraz w Polsce. Korczok powiedział, że rząd nie podejmował w tej sprawie żadnych decyzji. Przyjęcie obcych żołnierzy wymagałoby zgody parlamentu.

Słowackie media odnotowują, że uwagi o ewentualnym rozmieszczenie sił NATO na Słowacji zbiegają się w czasie z dyskusją o ramowej umowie wojskowej między Bratysławą a Waszyngtonem. Przeciwko niej występuje opozycja, która zamierza przeprowadzić referendum w tej sprawie.

Według portalu gazety Dennika N, alianci nie zaproponowali konkretnego składu grupy. Według źródeł Dennika N kilku wpływowych polityków koalicji uważa, że rozmieszczenie wojsk z innych krajów NATO jest politycznie nie do obronienia i nie należy przyjmować tej oferty.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
oa
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo