Nie chcą umierać na wojnie Putina! Dwóch Rosjan uciekło łodzią... na Alaskę

Dwóch Rosjan dopłynęło na należącą do amerykańskiego stanu Alaska wyspę St. Lawrence na Morzu Beringa. Tam mieli poprosić o azyl. Jak utrzymują, uciekają przed mobilizacją na wojnę na Ukrainie.

twitter.com/@nexta_tv

Jak podaje Associated Press senatorzy z Alaski Lisa Murkowski i Dan Sullivan oświadczyli, że Rosjanie dobili do plaży w pobliżu liczącej około 600 mieszkańców osady Gambell. Rzecznik Sullivana poinformował, że uciekający przed wcieleniem do wojska Rosjanie przypłynęli łodzią.

O desperackiej ucieczce Rosjan poinformował na Twitterze także kanał Nexta.

Dwóch Rosjan dopłynęło łodzią do USA, aby ubiegać się o azyl. Uciekali przed mobilizacją. Mężczyźni przepłynęli wielokilometrową odległość z Czukockiego Okręgu Autonomicznego na Wyspę Św. Wawrzyńca

- czytamy na Twitterze.

Prezydent Władimir Putin wydał 21 września dekret o częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem ze strony Zachodu. Według oficjalnych przekazów Kremla pod broń ma zostać powołanych około 300 tys. rezerwistów, lecz w ocenie Meduzy mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

Po zarządzeniu branki setki tysięcy Rosjan próbują opuścić kraj i uniknąć wysłania na front. Osoby uciekające przed służbą w armii starają się przedostać m.in. do Finlandii, Kazachstanu, Mongolii i Gruzji. W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia, że na granicach z Finlandią, Gruzją i Kazachstanem powstają punkty mobilizacyjne, w których mężczyźni otrzymują wezwania do wojska.

 Źródło: niezalezna.pl, Associated Press,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo