Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Możliwa ratyfikacja Konwencji Stambulskiej bez zgody państw Wspólnoty? Spurek zaciera ręce

Polska i inne państwa podważające znaczenie Konwencji, nie będą mogły zablokować jej ratyfikacji przez Unię - to scenariusz, jaki marzy się europoseł Sylwii Spurek. Okazuje się, że wcale nie jest niemożliwy. Chodzi o ratyfikację Konwencji Stambulskiej, co do której zapisów polski rząd ma poważne wątpliwości.

Sylwia Spurek / facebook.com/drSylwiaSpurek

W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy opracowanego m.in. przez Ordo Iuris, który zakłada wyrażenie zgody na wypowiedzenie tzw. konwencji stambulskiej i zobowiązanie rządu do opracowania międzynarodowej konwencji praw rodziny.

Po drugiej stronie, europoseł Sylwia Spurek aktywnie zabiega o utrzymanie Konwencji w Polsce. Przekonana jest, że - w myśl Unii Europejskiej jako federacji - ratyfikowanie dokumentu możliwe jest bez jednomyślności Wspólnoty. Oznacza to, że, mimo braku zgody ze strony państw członkowskich, zapisy Konwencji Stambulskiej miałyby w nich gremialnie obowiązywać.

- Ratyfikacja Konwencji Stambulskiej przez UE to konieczny krok, aby wszystkie Europejki były lepiej chronione przed przemocą ze względu na płeć - przekonuje na opublikowanym na Twitterze nagraniu Spurek.

Europoseł wskazuje, że „w opinii Rzecznika Generalnego TSUE nie potrzeba do tego jednomyślności w Radzie [Europy -red.]”.

- Oznacza to, że Polska i inne państwa podważające znaczenie Konwencji, nie będą mogły zablokować jej ratyfikacji przez Unię - tłumaczy.

Dodaje też, że choć opinie Rzeczników Generalnych nie są wiążące dla TSUE, „zazwyczaj jego orzeczenia są z nimi zgodne”.

- Liczę, że impas ws. ratyfikacji Konwencji zostanie nareszcie przełamany

- kończy Spurek.


Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

W lipcu ub.r. minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Do wypowiedzenia tego dokumentu wzywali też inni politycy Solidarnej Polski.

Jeszcze latem ub.r. premier Mateusz Morawiecki skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności konwencji z konstytucją. Według premiera dokument ten nie pozwala państwu na zachowanie bezstronności w odniesieniu do przekonań światopoglądowych.

 Źródło: niezalezna.pl, Twitter

 

#Sylwia Spurek #konwencja stambulska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Albicla.com@OlekMimier
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo