"Módlmy się za nich". Papież o ofiarach trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Papież Franciszek zwrócił się do wiernych z apelem o modlitwę za ludność Turcji i Syrii, która została dotknięta trzęsieniem ziemi. - Módlmy się za nich. Nie zapominajmy o nich - powiedział.

By Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28443772

Zwracając się do 20 tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański papież powiedział: "Bądźmy dalej blisko w modlitwie i z konkretnym wsparciem z ludnością dotkniętą przez trzęsienie ziemi w Syrii i Turcji".

Franciszek mówił, że oglądał w telewizji zdjęcia z tych terenów i widział ból ludzi, którzy cierpią z powodu kataklizmu.

"Módlmy się za nich. Nie zapominajmy o nich. Módlmy się i myślmy, co możemy dla nich zrobić"

- wezwał.

Następnie dodał: "I nie zapominajmy też, drodzy bracia i siostry, o udręczonej Ukrainie. Niech Pan otworzy drogi pokoju i da rządzącym odwagę, by nimi podążać".

Papież zapewnił też o swojej modlitwie za biskupa Rolando Alvareza z Nikaragui, skazanego na 26 lat więzienia. Dostojnik krytycznie nastawiony do prezydenta kraju Daniela Ortegi otrzymał ten wyrok w piątek po tym, jak wcześniej odmówił wydalenia go do USA wraz z innymi zwolnionymi więźniami. Alvarez został też pozbawiony obywatelstwa Nikaragui.

"Wiadomości, jakie napływają z Nikaragui, wywołały mój ból i to nie mały. Nie mogę nie przypomnieć z zaniepokojeniem biskupa Matagalpy Rolando Alvareza, którego bardzo kocham, skazanego na 26 lat więzienia i osób, które zostały deportowane do Stanów Zjednoczonych"

- mówił Franciszek.

Zapewnił, że modli się za te osoby i za wszystkich, którzy "cierpią w tym drogim kraju". Poprosił wiernych o modlitwę.

"Prośmy Pana, za wstawiennictwem Niepokalanej Dziewicy Maryi, by otworzyła serca odpowiedzialnych polityków i wszystkich obywateli na szczere poszukiwanie pokoju, który rodzi się z prawdy, sprawiedliwości, wolności oraz miłości, a osiąga się go przez cierpliwy dialog"

- zaznaczył.

W rozważaniach przed modlitwą papież tłumaczył, że wiara nie jest "formalnym" wypełnianiem przykazań. Ostrzegał, że taka postawa jest "nieprzydatna" i może polegać na "udawaniu".

Jako słowo-klucz do zrozumienia Jezusa i jego przesłania wskazał "wypełnienie".

"Pismo Święte mówi 'nie zabijaj', ale dla Jezusa to nie wystarcza, jeśli potem ktoś rani słowami swoich braci i siostry; Pismo Święte mówi 'nie cudzołóż', ale to nie wystarcza, jeżeli ktoś żyje miłością skażoną dwulicowością i fałszem; Pismo Święte mówi 'nie przysięgaj fałszywie', ale nie wystarczy złożyć uroczystą przysięgę, jeśli potem postępuje się obłudnie"

- wyjaśnił.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#trzęsienie ziemi #Turcja #Syria #papież Franciszek

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo