Mafie mogą oczekiwać dużych zysków? Włoska policja alarmuje

Włoskie mafie mogą bardzo dużo zarobić na kryzysie z powodu pandemii - alarmuje wydział policji do walki z mafią w raporcie dla parlamentu w Rzymie. Według jego autorów przed organizacjami przestępczymi otwiera się szansa na zyski jak w okresie po wojnie.

pixabay.com/skyradar

W dokumencie zauważono, że w dobie obecnego kryzysu istnieje ryzyko, że mafie zwiększą swą rolę, prezentując się jako "wiarygodny i skuteczny gracz" i przejmując kontrolę nad średnimi i wielkimi firmami, zmagającymi się z problemem braku płynności finansowej. W takich sytuacjach, jak zauważono, mafie oferują "alternatywną politykę socjalną" oraz "przydatne wsparcie i punkt odniesienia".

Jednocześnie według analityków mafie pracują nad tym, aby w ludziach umocnić przekonanie o ich ubóstwie oraz trudnej sytuacji i zapewnić, że wychodzą im naprzeciw. Rezultatem tego według przedstawionego scenariusza jest zdobycie za sprawą udzielanych pożyczek większego poparcia przez organizacje takie, jak sycylijska cosa nostra, neapolitańska kamorra czy zwłaszcza kalabryjska 'ndrangheta.

Analitycy zwracają uwagę w raporcie na realne zagrożenie, jakim jest przeniknięcie gangów przestępczości zorganizowanej do gospodarki, co może także przynieść szkody polityce państwa i wywołać "problemy z porządkiem publicznym". W obecnym stanie, w którym cała międzynarodowa gospodarka potrzebuje wsparcia, to mafiosi mogą oferować "zastrzyk finansowy" - to jedna z konkluzji raportu, gdzie położono nacisk na konieczność stałego monitoringu.

Znalazło się w nim także ostrzeżenie, że zapowiedziane przez rząd uproszczenie zasad przetargów w celu ożywienia gospodarczego może sprzyjać "przenikaniu mafii do aparatu administracyjnego".

Wśród najbardziej zagrożonych infiltracją sektorów są: turystyka, gastronomia, handel i usługi.

W raporcie odnotowano też, że zeszłym tym roku rozwiązano 51 zarządów miast i gmin w związku z zarzutami powiązań z mafia. To rekord od 1991 roku, gdy wprowadzono przepis umożliwiający takie decyzje. Władze lokalne zostały rozwiązane w 2019 roku w 25 gminach w Kalabrii, w 12 na Sycylii, ośmiu w Apulii, pięciu w Kampanii i w jednej w regionie Basilicata.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#mafia #Włochy

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo