Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Kuba wprowadza embargo na polskie mięso. W sprawę zamieszana jest... Komisja Europejska!

Kuba wprowadziła czasowy zakaz sprowadzania wieprzowiny i wołowiny z Polski. Ma to związek z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF oraz incydentem związany z nielegalnym ubojem bydła w Kalinowie k. Ostrowi Mazowieckiej. Jak wyjaśniono, służby weterynaryjne Kuby podjęły taką decyzję na podstawie informacji uzyskanych od organów Komisji Europejskiej.

Zdjęcie ilustracyjne - flaga Kuby
fot. pixabay.com

Główny Inspektorat Weterynarii opublikował wyjaśnienie, że uprawnienia do eksportu na Kubę mają dwa zakłady z Polski - jeden produkujący przetwory z mięsa wieprzowego, drugi - z wołowiny.

"Główny Inspektorat Weterynarii niezwłocznie podejmie kroki w celu zniesienia wyżej wymienionych ograniczeń"

- zapewniono.

W ostatnich tygodniach czasowe embargo na polską wołowinę wprowadziły: Arabia Saudyjska, Białoruś i Kazachstan. Inspektorat tłumaczył, że w przypadku Białorusi i Kazachstanu decyzja o wstrzymaniu sprowadzania wołowiny z Polski była spowodowana wystąpieniem BSE w naszym kraju.

Na początku lutego Państwowy Instytut Weterynarii - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdził wystąpienie przypadku atypowego BSE u krowy z hodowli w Mirsku w powiecie lwóweckim na Dolnym Śląsku. Zakażona krowa została zabita i zutylizowana.

Główny inspektorat Weterynarii wskazuje, że atypowa forma BSE występuje bardzo rzadko we wszystkich populacjach bydła, dlatego wystąpienie jej nie powinno powodować wprowadzenia restrykcji handlowych. Kraje zdecydowały się jednak na czasowe embargo.

W sumie od początku pojawienia się ASF w Polsce, czyli od połowy lutego 2014 r., do końca ub.r. stwierdzono ponad 200 ognisk tej choroby u świń, wykryto ponad 3 tys. przypadków wirusa u dzików. Najwięcej zachorowań świń na ASF miało miejsce w 2018 r. Z powodu wirusa w latach 2014-2018 wybito łącznie ok. 43 tys. świń (z tego 25 tys. w 2018 r.), a odszkodowania dla rolników z tego tytułu wyniosły 14 mln zł. W tym roku wykryto jedno ognisko ASF u świń i ok. 400 przypadków wirusa u dzików.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#ASF #BSE #embargo #Kuba #Komisja Europejska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo