Koniec chaosu? Wielka Brytania ogłasza POROZUMIENIE w sprawie Brexitu

"Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej, która zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie" - poinformował dziś po południu brytyjski premier Boris Johnson.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Umowa, która liczy około 2000 stron, musi zostać jeszcze ratyfikowana przez obie strony.

Okres przejściowy po brexicie upływa wraz z końcem bieżącego roku. Formalnie Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej 31 stycznia tego roku. 

- Wszystko, co obiecano Brytyjczykom w referendum w 2016 roku i w zeszłorocznych wyborach powszechnych, zostało osiągnięte dzięki temu porozumieniu. Odzyskujemy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami

- napisano oświadczeniu brytyjskiego rządu.

Wskazano, że Wielka Brytania nie będzie już związana przepisami UE ani orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i zapewniono żadne czerwone linie negocjacyjne nie zostały przekroczone. "Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2021 r. będziemy mieli pełną niezależność polityczną i gospodarczą" - podkreślono.

- Porozumienie jest uczciwe i zrównoważone - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po ogłoszeniu porozumienia ws. umowy handlowej między UE i Wielką Brytanią. 

- To była długa i kręta droga, ale osiągnęliśmy dobre porozumienie

- przekazała von der Leyen. Dodała, że biorąc pod uwagę stawkę tych negocjacji, warto było walczyć o to porozumienie, chociaż rozmowy były bardzo trudne. "Wspólnie możemy osiągnąć więcej niż osobno" - zapewniła szefowa Komisji Europejskiej.

Brytyjski premier Boris Johnson wyraził nadzieję, że uzgodniona z Unią Europejską umowa o przyszłych relacjach zostanie ratyfikowana przez brytyjski parlament 30 grudnia.

- Oczywiście argumenty były czasami ostre, ale uważam, że jest to dobra umowa dla całej Europy. Moim zdaniem nie będzie źle, jeśli UE będzie miała u swoich drzwi dobrze prosperującą, dynamiczną i zadowoloną z siebie Wielką Brytanię

- powiedział Johnson podczas konferencji prasowej, krótko po ogłoszeniu informacji o zawarciu porozumienia z UE.

Brytyjski premier podkreślił, że porozumienie daje pewność przedsiębiorstwom w całym kraju i przyniesie korzyści całej Wielkiej Brytanii. "Od 1 stycznia nie będzie palisady taryf celnych ani barier taryfowych w handlu" - mówił Johnson.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Brexit

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo