Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

W środę w San Francisco spotkanie prezydentów USA i Chin

Prezydent USA Joe Biden spotka się w najbliższą środę w regionie zatoki San Francisco z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - ogłosił w piątek Biały Dom. Rozmowy mają dotyczyć stworzenia ram "zarządzania trudnymi relacjami" mocarstw, a przywódcy omówią m.in. kwestie dotyczące konfliktów na Bliskim Wschodzie i Ukrainie.

Xi Jinping i Joe Biden
https://twitter.com/thehill

Jak powiedzieli wysocy rangą przedstawiciele administracji USA podczas briefingu zapowiadającego szczyt, Biden i Xi omówią "strategiczny kierunek relacji dwustronnych" oraz będą chcieli stworzyć "ramy udanego zarządzania trudnymi, skomplikowanymi relacjami (amerykańsko-chińskimi)". Rozmowy będą dotyczyć też przywrócenia komunikacji pomiędzy siłami zbrojnymi obu państw, choć Pekin ma być w tej kwestii sceptyczny.

Wśród tematów znajdą się również konflikty na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie, a także napięcia pomiędzy Chinami i Filipinami na Morzu Południowochińskim.

"Niczego nie będziemy pomijać, wszystko jest na stole" - powiedział jeden z urzędników. Dodał, że w sprawie wojny na Ukrainie Biden zamierza przekazać amerykańskie "obawy co do relacji Chin z Rosją", a także Rosji z Koreą Północną. Zaznaczył też, że prezydent chce, by Chiny użyły swoich wpływów w Iranie, by odwieść Teheran od eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Spotkanie Biden-Xi, poprzedzone serią wzajemnych wizyt i rozmów urzędników niższego szczebla, odbędzie się przy okazji organizowanego w San Francisco szczytu APEC (Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku). Rozmowy przywódców mają zostać przeprowadzone nie w samym mieście, lecz w "rejonie zatoki San Francisco".

Będzie to drugie spotkanie Xi i Bidena w cztery oczy od początku prezydentury tego drugiego. Pierwsze miało miejsce w listopadzie 2022 roku podczas szczytu grupy G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Joe Biden #Xi Jinping #USA #Chiny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo