W jaki sposób NATO może wesprzeć Ukrainę? Prezydencki minister tłumaczy

Mamy do czynienia, nie tylko z agresją militarną na cele wojskowe, ale po prostu z atakiem na bezbronną ludność cywilną – mówił dziś w rozmowie z Katarzyną Gójską Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
NATO
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Rosyjska armia w otwarty sposób niszczy obiekty cywilne, strzela do szpitali. Paweł Mucha ocenił, że na tego rodzaju zbrodnie, musi reagować społeczność międzynarodowa.

"To jest sytuacja, kiedy doraźne animozje i różnice w poglądach powinny schodzić na plan dalszy" – powiedział.

To nie jest wojna prowadzona metodami konwencjonalnymi, to także akt agresji na społeczeństwo ukraińskie. Polska w ogromnym stopniu dzisiaj jest zaangażowana jeśli chodzi o pomoc humanitarną, jeśli chodzi o przyjmowanie głównej fali uchodźców

– mówił.

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak podał dziś, że tylko ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą powstrzyma rosyjską eskalację.

Redaktor zapytała, czy takie zaangażowanie się w wojnę na Ukrainie jest rozważane.

NATO jest sojuszem obronnym. Były wyraźne komunikaty,  że NATO jako sojusz obronny, nie podejmuje działań agresywnych. W tym zakresie Polska uczestniczy w ustaleniach sojuszniczych, wspólnych dla całego sojuszu. Niestety przy granicach NATO toczy się wojna, natomiast działania NATO-wskie są związane bezpośrednio z terytorium państw członkowskich. Wsparcie Ukrainy polega m. in. na wsparciu politycznym, humanitarnym, czy także sankcje, które są wprowadzane na poziomie dotknięcia gospodarki rosyjskiej. Po wypowiedziach analityków widzimy, że to są sankcje bardzo skuteczne

– dodał.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Ukraina

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo