USA wyślą na Morze Bałtyckie więcej okrętów wojennych. „Nie możemy lekceważyć Rosji”

Stany Zjednoczone mają zwiększyć aktywność marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim - wynika z komunikatu przekazanego przez ministerstwo obrony Litwy. Informację potwierdził Carlos Del Toro, sekretarz marynarki wojennej w departamencie obrony USA.

Zdjęcie ilustracyjne
Autorstwa Mass Communication Specialist 1st Class James R. Evans - http://www.navy.mil/view_image.asp?id=144322, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25188132
"Dziękujemy USA za przywództwo i wsparcie w zabezpieczeniu naszego regionu w wymiarze powietrznym i morskim. Nie możemy lekceważyć Rosji, która bardzo szybko odzyska siły i tylko znacząca obecność USA w regionie odstraszy Rosję od kolejnego ataku"

– powiedział przebywający w USA Anuszuskas, którego cytuje komunikat resortu.

Minister podkreślił, że Litwa monitoruje aktywne działania rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim, a szczególne znaczenie dla Wilna mają ćwiczenia amerykańskiej marynarki wojennej na Bałtyku oraz wizyty w kraju amerykańskich okrętów wojennych i jednostek morskich.

Podczas spotkania z sekretarzem ds. sił powietrznych w departamencie obrony USA Frankiem Kendallem litewski minister poprosił o jego osobiste wsparcie we wzmocnieniu obrony powietrznej wschodniej części NATO, a także o częstsze ćwiczenia obrony powietrznej na Litwie.

"Podczas szczytu NATO w Wilnie zwrócimy szczególną uwagę na praktyczne wzmocnienie obrony powietrznej. Zabiegamy o decyzje NATO w sprawie rozmieszczenia dodatkowych sojuszniczych zdolności obrony powietrznej w regionie. Prosimy o wsparcie dla tych decyzji NATO. Będzie to bardzo wyraźny sygnał, że przestrzeń powietrzna państw bałtyckich będzie broniona przed każdym zagrożeniem"

– zaznaczył Anuszauskas.

Minister podkreślił również, że obecnie budowana jest odpowiednia infrastruktura bazy lotniczej litewskich sił powietrznych w Szawlach w celu stworzenia wszystkich niezbędnych warunków dla większej obecności USA i innych sojuszników na Litwie.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Stany Zjednoczone #Litwa #Rosja #Marynarka wojenna

mm
Wczytuję ocenę...
Komentarze (53)
Xaurm 04.05.2023 19:40
  • Komentarze: 901
Amerykanie mają to do siebie że równie szybko mogą wycofać te okręty, powód jest dość prosty, koszty utrzymania, modernizacji, napraw. A jakby ktoś nie wiedział USA ma coraz większy problem z utrzymywaniem swoich sił morskich. Z reguły jest tak że w ujęciu globalnym 1/3 jest w trybie operacyjnym, 1/3 się szkoli i 1/3 modernizacja i naprawy. A to wszystko są gigantyczne koszty. A problemy budżetowe USA są coraz poważniejsze.
Anonim 05.05.2023 11:03
wróci Trump to zrównoważy budżet i będzie kasa na wszystko(poza tym wojna na Ukrainie przynosi i i będzie przynosić spore zyski przez długi okres czasu więc też będzie kasa na wojsko i inwestycje m.in w armię że o przygotowaniu do "opcji Tajwan" nie wspominając do czego jest pełny konsensus m.in w Kongresie i wszędzie indziej - a więc spokojna twoja rozchrana albo łysa
polak ze wsi 04.05.2023 17:53
każdy kacapski okręt powinien mieć pineskę by żadnego ścierwa nie mogły zrobić.
Anonim 04.05.2023 17:15
Niech robią wypad do siebie
Anonim 06.05.2023 17:40
do 17.15 Chyba właśnie wypadłeś z kacapskiej dupy i jesteś trochę zdezorientowany. Przetrawiony kapuśniak w końcu robi swoje. Więc weź głęboki oddech i właź z powrotem. Będziesz u siebie :)))
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo