Z OSTATNIEJ CHWILI
Wrocław/ Nie żyje jeden z policjantów postrzelonych w piątek przez Maksymiliana F. • • •

To największa afera szpiegowska od czasów zimnej wojny. Sąd skaże na dożywocie za szpiegostwo na rzecz GRU?

Dwaj bracia irańskiego pochodzenia 42-letni Peyman K. oraz 35-letni Payman K. zostali oskarżeni przez szwedzką prokuraturę o szpiegowanie na rzecz Rosji. Na podstawie zgromadzonych dowodów śledczy ustalili, że przez 10 lat dwaj bracia mieli ujawniać tajne informacje rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu GRU. Prokuratura krajowa w Sztokholmie zażądała w na zakończenie kary dożywocia dla starszego z mężczyzn. Młodszemu grozi co najmniej 12 lat więzienia.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie autorstwa Kindel Media z Pexels

Według prokuratora Pera Lindqvista taka wysokość kar będzie miała zastosowanie, jeśli sąd oceni na podstawie przedstawionych dowodów, że oskarżeni o szpiegostwo mężczyźni przekazywali tajne informacje GRU.

Afera szpiegowska

Wyrok w sprawie nazywanej przez media największą aferą szpiegowską od czasów zimnej wojny ma zostać ogłoszony 19 stycznia. Trwający od 16 listopada proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami z uwagi na „ściśle tajny materiał”.

Zdaniem Lindqvista przestępstwo, o które oskarżeni są mężczyźni, jest bardzo poważne, gdyż sprawa dotyczy „materiału o tajnym znaczeniu”, a w niektórych miejscach „najbardziej tajnego, jaki istnieje”.

Obaj przebywający od ponad roku w areszcie mężczyźni nie przyznają się do winy. Obrona chce ich uniewinnienia.

Alternatywnie bracia mogą zostać skazani za nielegalne gromadzenie i próbę przekazywania tajnych informacji. Wówczas grozi im niższa kara.

Kim są oskarżeni?

Według gazety „Dagens Nyheter”, starszy z braci do chwili zatrzymania jesienią ubiegłego roku był wysokiej rangi szefem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w administracji rządowej. Wcześniej pracował zarówno w służbach specjalnych SAPO, wojskowym wywiadzie MUST, jaki i służył w tajnej agencji KSI, której celem jest rekrutacja źródeł i uciekinierów z innych służb wywiadowczych. Jak ujawniła telewizja publiczna SVT, młodszy z braci jest niedoszłym policjantem, również współpracował z SAPO.

Za kontaktami z rosyjskim GRU miał stać młodszy z mężczyzn, który według aktu oskarżenia w zamian za przekazywane informacje otrzymał pokaźną kwotę dolarów w gotówce. Po aresztowaniu brata zniszczył dysk twardy w komputerze, aby zatrzeć ślady.

Obaj podejrzani o szpiegostwo bracia zaprzeczają oskarżeniom. Do Szwecji wyemigrowali w latach 80. będąc dziećmi wraz z rodziną.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#rosyjski szpieg #GRU #Putin #związki z Moskwą

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo