Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Szpieg w ambasadzie w Berlinie? Znaleziono ciało rosyjskiego dyplomaty

Nie żyje 35-letni sekretarz ambasady rosyjskiej w Berlinie. Mężczyznę znaleziono martwego na chodniku przed budynkiem ambasady. Według "Spiegla" miał on powiązania z rosyjskim wywiadem FSB. Przyczyny śmierci nie są znane.

Budynki mieszkalne i biurowe Ambasady Rosji w Berlinie przy Behrenstrasse
Autorstwa A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33316324

W ambasadzie rosyjskiej w Berlinie doszło do niewyjaśnionego zgonu. Według informacji "Spiegla", policjanci ochraniający budynek odkryli 19 października około godziny 7.20 na chodniku przed gmachem ambasady w Berlinie martwego człowieka. Próby reanimacji podjęte przez służby ratunkowe nie powiodły się.

Mężczyzna spadł z górnego piętra budynku ambasady przy Behrenstrasse w berlińskiej dzielnicy Mitte. Zgodnie z oficjalną listą dyplomatyczną 35-latek był akredytowany jako II sekretarz ambasady w Berlinie od lata 2019 roku. Niemieckie władze bezpieczeństwa uznały go jednak za zakamuflowanego pracownika rosyjskiego wywiadu krajowego FSB - pisze w piątek "Spiegel".

Miał on być także powiązany z wysokim rangą urzędnikiem drugiej służby FSB. Resort ten odpowiada m.in. za przeciwdziałanie terroryzmowi w Rosji i został powiązany przez zachodnie służby wywiadowcze z tzw. morderstwem w Tiergarten, kiedy latem 2019 roku w Berlinie w biały dzień zastrzelono przebywającego na emigracji Gruzina.

Funkcjonariusze drugiej służby FSB byli również zaangażowani w atak z użyciem trucizny na rosyjskiego polityka opozycyjnego Aleksieja Nawalnego latem 2020 roku - wynika z badań "Spiegla", platform śledczych Bellingcat i The Insider oraz amerykańskiego kanału informacyjnego CNN.

Nie ma zgody na sekcję zwłok

Jak wynika z informacji tygodnika w przypadku dyplomaty, który został znaleziony martwy, ambasada rosyjska nie zgodziła się na przeprowadzenie sekcji zwłok. Źródła bezpieczeństwa podały, że okoliczności domniemanego upadku i przyczyna śmierci są "nieznane". Ponieważ zmarły miał status dyplomatyczny, prokuratura nie mogła przeprowadzić dochodzenia w sprawie śmierci.

Ciało dyplomaty zostało w międzyczasie przewiezione do Rosji, dowiedział się "Spiegel". Na prośbę rosyjskiej ambasady poinformowano o "tragicznym wypadku", którego nie będzie się komentować z "powodów etycznych".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#świat

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo