Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Szef NATO: Gdyby Putin wygrał, byłaby to tragedia dla Ukraińców i zagrożenie dla nas

Jestem ostrożny w prognozach, ponieważ wojny w swojej naturze są nieprzewidywalne. Odwaga, determinacja i zdolności ukraińskich sił zbrojnych wywarły wrażenie na całym świecie. Kiedy ta inwazja się rozpoczęła, obawialiśmy się, a wielu ekspertów było przekonanych, że Ukraina upadnie w kilka tygodni, a Kijów znajdzie się pod kontrolą Rosi w ciągu kilku dni. Tak się nie stało - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania szefów MSZ państw NATO w Brukseli.

Jens Stoltenberg
European Parliament - Flickr
"Jesteśmy świadkami intensywnych walk na linii frontu. Widzimy fale ataków dronami na ukraińskie miasta. Musimy być przygotowani na więcej walk i więcej ataków z powietrza na ukraińskie miasta. Czyni to jeszcze ważniejszym utrzymanie wsparcia dla Ukrainy przez sojuszników w NATO"

– powiedział Stoltenberg.

Walki na froncie

Pytany, czy dostrzega szansę na znaczące zmiany sytuacji na froncie, odpowiedział:

"Jestem ostrożny w prognozach, ponieważ wojny w swojej naturze są nieprzewidywalne. Odwaga, determinacja i zdolności ukraińskich sił zbrojnych wywarły wrażenie na całym świecie. Kiedy ta inwazja się rozpoczęła, obawialiśmy się, a wielu ekspertów było przekonanych, że Ukraina upadnie w kilka tygodni, a Kijów znajdzie się pod kontrolą Rosi w ciągu kilku dni. Tak się nie stało. Ukraińcy zdołali odeprzeć rosyjskie wojska. (...) Niezależnie od tego, że linia frontu się nie zmieniła w ostatnim czasie, to Ukraińcy byli w stanie zadać ciężkie straty siłom rosyjskim".

"Im silniejsza jest Ukraina na polu walki, tym silniejsza będzie przy stole negocjacyjnym. (...) Byłaby to tragedia dla Ukraińców, gdyby prezydent Putin wygrał. Ale byłoby to zagrożenie również dla nas. To byłby komunikat dla wszystkich autorytarnych przywódców - nie tylko Moskwy, ale i Pekinu - że kiedy łamią prawo międzynarodowe, dokonują inwazji na inny kraj, kiedy używają siły, to dostają, to czego chcą"

– ostrzegł Stoltenberg.

Pomoc dla Ukrainy

Jak podkreślił, pomoc dostarczana przez Zachód Kijowowi doprowadziła do tego, że był on w stanie odbić 50 proc. terytoriów zajętych wcześniej przez Rosjan.

"Wyzwaniem jest teraz to, że musimy utrzymać to wsparcie" - zaznaczył sekretarz generalny NATO, wyrażając jednocześnie przekonanie, że "Stany Zjednoczone nadal będą dostarczać wsparcie, bo jest to w interesie bezpieczeństwa USA".

W tym temacie:

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#NATO #Jens Stoltenberg #Rosja #Ukraina #Władimir Putin

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo