Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Rosyjska armia sobie nie radzi, Putin terroryzuje cywilów. Kluczowa będzie obrona w powietrzu

Władimir Putin nie może sobie poradzić z Ukraińcami, więc zaczął terroryzować ludność cywilną - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski w programie "W Punkt" na antenie Telewizji Republika. Z kolei prof. Piotr Grochmalski przyznał, że kluczowa będzie obrona w powietrzu.

W ubiegły czwartek Rosja zaatakowała Ukrainę. Na ulicach ukraińskich miast trwają walki - ginie wiele osób. Spore straty ponoszą także Rosjanie. W sieci pojawia się coraz więcej dowodów na kompromitację armii Putina: pojazdy kradną im rolnicy czy Romowie, brakuje im paliwa i jedzenia, przez co okradają sklepy. Czy to właśnie dlatego Putin reaguje eskalacją agresji?

- Załamał się pierwotny plan Putina oparty na tym, że struktura państwa ukraińskiego jest słaba - powiedział prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. - Obecnie zmienił taktykę na terroryzowanie ludności cywilnej, nie mogąc sobie poradzić - dodał.

Jednocześnie, pytany o kolumnę jadącą w stronę Kijowa, prof. Żurawski vel Grajewski wskazał, że "armia rosyjska porusza się w sposób urągający taktyce wojskowej". - Armia rosyjska nigdy nie słynęła z dobrej logistyki - podkreślił, zaznaczając:

Trzeba stawić czoła, mam nadzieję, że Ukraińcy zrobią to skutecznie. W walkach lądowych mają przewagę, znają teren. Walki uliczne powinny skończyć się ciężkimi stratami.

Drugi z gości redaktor Katarzyny Gójskiej, prof. Piotr Grochmalski, podkreślił, że widać analogię do innych działań Rosji.

- Dwie wojny czeczeńskie mają pewien wspólny schemat z tym, który jest obecnie realizowany. Rosjanie podjęli agresję o zbliżonej porze roku, jak wówczas

- powiedział.

W ocenie prof. Grochmalskiego, kluczowa jest walka w powietrzu.

- Oni zgromadzili dużo helikopterów, 150 helikopterów, co wskazuje na to, że będą starali się uderzać punktowo - powiedział. - Rzeczą pilną jest doposażyć siły ukraińskie w broń przeciwlotniczą. Jestem przekonany, że tego typu operacje będą realizowane.

Wojna czeczeńska pokazuje, że jedynym celem federacji Rosyjskiej jest tworzenie imperium. To samo jest celem, te same metody - mordowania przeciwników politycznych. Te komanda śmierci, które polują na ukraińskich przywódców, to normalna metoda Putina. To człowiek, który ma na koncie niezliczoną ilość przestępstw.

- Jak powiedział prezydent Biden, Putin to morderca - zaznaczył prof. Grochmalski.

 Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

 

#Ukraina #W punkt

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo