Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Rosjanie znęcają się nad Ukraińcami na granicy. Było kilka przypadków pobić

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) poinformowała w piątek o systematycznym znęcaniu się nad Ukraińcami na granicy estońsko-rosyjskiej oraz o kilku przypadkach pobić. Za akty przemocy wobec uchodźców odpowiadają funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - wynika z raportu ISS.

Rosja
mil.ru - wikimedia.commons

Po ataku Rosji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku FSB potraktowała jako potencjalnych wrogów obywateli Ukrainy, którzy próbują podróżować przez Rosję do Unii Europejskiej albo wrócić przez ten kraj do swojej ojczyzny - zaznaczyły estońskie służby bezpieczeństwa.

Ukraińcy, z którymi rozmawiali estońscy funkcjonariusze, przywołali przypadki pobić, mających zmusić ich do podania informacji poszukiwanych przez Rosjan. FSB dokonała także nagrań wideo oświadczeń, które można później wykorzystać w celu skompromitowania osób przekraczających granicę - dodano.

W ostatnich miesiącach 2023 roku rosyjskie służby zaczęły coraz częściej nękać osoby z Estonii i innych krajów UE na przejściach granicznych łączących Estonię z Rosją. Chociaż nie odnotowano przemocy wobec mieszkańców Estonii, oni również byli poddawani długim przesłuchaniom - podała ISS.

W raporcie estońskich służb potwierdzono organizację w ubiegłym roku przez Rosję presji migracyjnej na granice Estonii. Zaznaczono, że grupy migrantów były specjalnie szkolone przed wysłaniem na granice.

"Celem tych ataków było wyczerpanie zdolności estońskich pograniczników oraz wywołanie niepokoju w społeczeństwie, poprzez m.in. pobudzenie do działania ruchów ekstremistycznych"

- wyjaśniono.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
bm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo