Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Rosjanie stracili wyrzutnię rakiet TOS-1A. Ukraińcy wykorzystali jej potencjał

Ukraińscy żołnierze przejęli rosyjską wyrzutnię rakiet zdolną do miotania amunicji termobarycznej i po raz pierwszy użyli jej przeciwko wojskom najeźdźcy - podał w środę dziennik „Times”, cytując rzecznika władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka.

Twitter

Według niego wyrzutnia TOS-1A Sołncepiok, jakie widziano wcześniej w rosyjskich konwojach biorących udział w nieudanym ataku na Kijów, została wykorzystana w walce przeciwko rosyjskim wojskom w pobliżu Iziumu na wschodzie Ukrainy.

Sołncepiok to ciężkie miotacze ognia wystrzeliwujące pociski termobaryczne, nazywane również bombami próżniowymi. Podczas detonacji wsysają one powietrze, wywołując zabójcze dla ludzi gwałtowne zmiany ciśnienia. Według agencji Ukrinform Rosjanie używali ich podczas walk o miejscowość Mała Rohań na obrzeżach Charkowa.

Na twitterowym profilu "Ukraine Weapons Tracker" pojawiło się nagranie, ukazujące likwidację wyrzutni TOS-1A, jadącej w rosyjskiej kolumnie.

O samym systemie TOS-1A portal Defence24.pl pisał:

"Wedle terminologii rosyjskiej system TOS-1 jest klasyfikowany jako ciężki miotacz ognia. Używa on pocisków rakietowych kal. 220 mm z głowicą termobaryczną (paliwowo-powietrzną). Składa się on z podwozia czołgu T-72A w którym wieże zastąpiono nową, pozbawioną uzbrojenia. Na niej też zamontowana jest wyrzutnia systemu. Odpalenie pełnej salwy TOS-1A zabiera od 6 do 12 s (w zależności od tego czy pociski są odpalane pojedynczo czy parami), salwa pokrywa obszar 40 000 m2.

Głowica najpierw rozpyla aerozol łatwopalnej substancji w powietrzu by, następnie dokonać jego zapłonu. Efektem tego jest eksplozja znacznie potężniejsza i bardziej gorąca, niż w przypadku porównywalnej głowicy konwencjonalnej a zapłon rozpylonej substancji łatwopalnej powoduje wyssanie na obszarze eksplozji całego tlenu z powietrza (wytwarza się podciśnienie). Ze względu na rozproszenie eksplozji nie jest ona skuteczna przeciw celom umocnionym, jednak niszczy siłę żywą oraz wszelkie nieopancerzone lub lekko opancerzone wyposażenie i pojazdy".

 Źródło: PAP, niezalezna.pl, defence24.pl, Twitter

 

#Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo