Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Rosja odkrywa karty ws. Białorusi. Pieniądz w zamian za nielegalnych imigrantów

Unia Europejska powinna pomóc Białorusi w przyjęciu uchodźców z granicy z Polską - uważa szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. W jaki sposób? Chodzi o pieniądze. - Unia Europejska wspierała finansowo pozostanie uchodźców w Turcji - mówił Ławrow. Uważa, że w przypadku sytuacji na granicy polsko-białoruskiej Unia mogłaby "tak samo pomóc Białorusi".

Siergiej Ławrow, Władimir Putin
kremlin.ru, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

"Dlaczego nie można również pomagać Białorusinom, którzy mają pewne potrzeby, tak aby uchodźcy, których Litwa i Polska nie chcą wpuszczać na swoje terytorium, żyli w normalnych warunkach?"

- powiedział rosyjski minister na konferencji prasowej.

Dodał, że uchodźcy nie chcą pozostać "na Białorusi ani w Turcji", a chcą przedostać się do krajów UE. Ocenił, że UE "przez lata propagowała i reklamowała swój sposób życia" i wobec tego "należy odpowiadać za swoje postępowanie".

Ławrow oświadczył, że początkiem kryzysu jest "polityka, którą kraje NATO i Unii Europejskiej prowadziły przez wiele lat wobec Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej". Wyraził ocenę, że Zachód próbował "narzucić demokrację" państwom regionu, a "wszystkie te awantury spowodowały bezprecedensowe fale uchodźców".

Rosja wie, czyja to wina

Teraz należy "nie zapominać, skąd się to wszystko wzięło i z czyjej winy dzieje się teraz" - dodał. Odpowiedzialność za uregulowanie sytuacji spoczywa na tych, "kto stworzył warunki do wybuchu tego kryzysu" - oświadczył Ławrow.

Wcześniej we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja jest zaniepokojona sytuacją na granicy polsko-białoruskiej i że pozostaje ona w kontakcie w tej sprawie z Białorusią za pośrednictwem "wszystkich możliwych kanałów".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#świat

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo